Jak ważne jest zdrowie psychiczne dziecka?

Prawidłowy rozwój dziecka zarówno psychiczny i fizyczny jest bardzo ważny. O ile jesteśmy przyzwyczajeni do ruchu, wychodzenia na świeże powietrze, młodsze dzieci nie raz chodzą na tańce, piłkę nożną, o tyle psychika często jest zaniedbywana.

A w końcu to właściwe zdrowie psychiczne dziecka wpływa na rozwój już nie tylko fizyczny, ale także emocjonalny, intelektualny oraz społeczny. Za prawidłowe bodźce od urodzenia odpowiedzialni są rodzice, to oni zauważają trudności, dysfunkcje z jakimi mierzy się dziecko i istotne jest, aby nie bali się reagować na takie symptomy i korzystali z pomocy specjalistów.

Rodzice często udają, że nie widzą iż coś niepokojącego dzieje się z ich dzieckiem, biorąc zaburzenia zachowania za słabość dziecka. Nie wstydźmy się, że coś się dzieje, ani nie mówmy, że niepokojące zachowanie to tylko kaprys!

Im wcześniej pokażemy dzieciom, że nie musza się kryć ze swoimi myślami, problemami i mogą bez skrępowania skorzystać z naszej pomocy, a także z pomocy specjalisty, tym lepiej dla nich!

Zdrowie psychiczne dzieci jest ważne i zaniedbujmy go. To swojego rodzaju karta na przyszłość i łatwiejszy start w dorosłym życiu.

Dlaczego o tym piszę?

Dziś, a więc 23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją, która jest jedną z najpowszechniejszych chorób, która dotyka naszą planetę. WHO podało szacunek, że na depresję choruje aż 264 miliony osób. To naprawdę dużo, a zapewniając właściwą opiekę psychiczną dla dziecka już od najmłodszych lat możemy tego uniknąć.

Dbajcie o siebie i swoje dzieci!

Komentarze

 1. czytałam zatrważające dane o depresji wśród dzieci, mam nadzieję, że świadomość w społeczeństwie zwiększy się na tyle żeby można było działać, a nie bagatelizować

  OdpowiedzUsuń
 2. Depresja jest tematem tabu w naszym społeczeństwie, to bardzo smutne i dołującego że ta choroba jest piętnowana. Dzieci napewno trudniej ja przechodzą i należy je wspierać

  OdpowiedzUsuń
 3. Depresja to bardzo ciężka choroba, ja na nią chorowałam po śmierci syna. Nie życzę nikomu tego "stanu", on nie pozwala normalnie myśleć. Mnie się udało, bo miałam bliskie osoby obok siebie. Ale ile jest osób dorosłych, dzieci które tej pomocy nie mają.. Strach pomyśleć :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdrowie psychiczne dziecka jest bardzo ważne, niezauważone problemy bardzo odbiją się na jego przyszłości, dlatego też obserwuję swoje dzieci i nawet korzystam z porad psychologów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spodziewam się dziecka i naszym celem (moim i partnera) jest zadbanie o dziecko tak, by nie bało się zwrócić do nas w przyszłości z problemami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście dałam o swoje dziecko. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne w każdym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że jest to temat bardzo ciekawy a zarazem w dzisiejszych czasach bardzo trudny dla wielu rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jako mama powiem Ci, że bardzo ważne. To jak dziecko się rozwija, czy ma poczucie bezpieczeństwa i czy jest kochane wpływa na to kim będzie w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 9. ja jestem obecnie w pierwszej ciązy i jestem mega przerażona wychowywaniem i odpowiedzialnością... wiaodmo, że dla dziecka chce się na maksa jak najlepiej!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam nadzieję, że kiedyś w końcu ludzie zrozumieją, że depresja to choroba i powinno się ją leczyć u lekarza, a nie dobrymi radami.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM