Poznaj się lepiej!

Kto z nas nie chciał by poznać siebie tak naprawdę, a nie jakim się sam postrzega? Mam nadzieję, że każdy. I na szczęście jest na to sposób.


Jak dobrze znasz swoje mocne i słabe strony? Kiedy ostatnio ktoś mnie o to zapytał to szczerze nie umiałam wymienić nawet po 3. Znaczy tych mocnych to jeszcze może jakoś bym uzbierała, ale słabszych? Przecież na pierwszy rzut oka ja nie mam wad! (oczywiście, że mam, ale staram się je zatuszować).
To jest cecha, która łączy każdego z nas: mnie, ciebie, panią w sklepie. Nie lubimy się przyznawać, że mamy jakiekolwiek słabości. Po prostu tacy już jesteśmy. Tylko nie liczni potrafią je docenić, obracać je w swój atut oraz mówić o nich głośno.

Taki sposób myślenia wcale nie jest dobry, a niestety zakorzeniamy go w sobie już od najmłodszych lat. Nie wiemy jak zmienić sposób myślenia o sobie i jak wykorzystać swój charakter w pełni, w codziennym życiu.

Dlatego właśnie stworzono testy psychologiczne. Mają one za zadnie pozwolić poznać nam się lepiej.
Ostatnio miałam okazję poddać się takiemu testowi na platformie PERSO.IN i szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, że są one takie realne, centralnie odzwierciedlające cechy człowieka: jego wszystkie wady, zalety, skłonności.

Oparty on jest na pięcioczynnikowym modelu osobowości człowieka - Wielkiej Piątce. Składa się ze 150 pytań, które odpowiadają na pytanie z 5 obszarów:

 • People – Ludzie
 • Experiences – Doświadczenia
 • Responsibilities – Obowiązki
 • Stimulators – Stymulatory
 • Obstacles – Trudności
Następnie otrzymujemy raport osobisty, który dokładnie przedstawia wszystkie wyżej wymienione czynniki, dodatkowo dzieląc każde z nich na 6 podczynników. Dzięki takiemu rozkładowi na czynniki pierwsze jeszcze lepiej jesteśmy w stanie przeanalizować swoja osobowość na obszarze wyżej wymienionych czynników.


Każde dwa z pięciu obszarów tworzą określony styl - łącznie wyróżniamy ich dziesięć. W ramach każdego stylu istnieją cztery odmienne warianty. Jeden z nich dotyczy Ciebie bardziej niż inne: • STYL EMOCJONALNOŚCI
 • STYL POSTAW
 • STYL INTERAKCJI
 • STYL SAMOKONTROLI
 • STYL ZAINTERESOWAŃ
 • STYL UCZENIA SIĘ
 • STYL DĄŻENIA DO CELU
 • STYL AKTYWNOŚCI
 • STYL REAGOWANIA NA ZŁOŚĆ
 • STYL OBRONNY

Jak już wcześniej wspomniałam wiarygodność testu bardzo mnie zaskoczyła: bo w końcu na ile dokładnie można określić naszą osobowość po odpowiedzi na kilkanaście pytań? 

Założyciele PERSO.IN zadbali oto i dzięki latom doświadczeń, zbioru materiałów pozwoliło im na ułożenie niemal idealnego testu osobowości. 
Ja miałam osobiście zastrzeżenia co do jednego podczynnika, ale może tak mi się tylko zdawało? A test faktycznie pokazał jak jest naprawdę.
Otrzymałam 45 stronicowy Raport Osobisty, w którym mogłam poznać szczegółu na temat tego jaka jestem. To co najbardziej podobało mi się w całym teście to godzinna konsultacja z couchem, gdzie mogłam omówić dokładnie cały raport oraz porozmawiać na temat sfer, które mogę w sobie poprawić.


Taki test z pewnością pozwoli nam na większy rozwój osobisty. Polecam go każdemu, kto chcę poznać się lepiej.


Dziękuję Patrycji, z którą miałam okazję porozmawiać i przeanalizować swoją osobowość.


Komentarze

 1. To dobry pomysł by poznać siebie i zrozumieć swoje zachowanie. Chętnie bym sprawdziła się w takim teście A jeszcze lepiej swoją rodzinkę. Ciekawe, czy dowiedziałabym się o sobie czegoś nowego,hm.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie poczytała bym taki raport na temat swojej osoby. Ciekawa jestem ile było by w nim "prawdy"

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zaciekawiona, chętnie bym się dowiedziała co taki test by mi napisał. Ale to prawda ja też jestem w stanie wymienić swoje zalety bez mrugnięcia okiem, jednak jeśli ktoś by mnie spytał o wady byłby problem ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście nigdy nie robiłam sobie tego typu testów i przyznam, że chętnie zrobiła bym go chociaż raz. Jestem ogromnie ciekawa co by w nim wyszło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja myślę, że trudniej przeciętnemu człowiekowi powiedzieć w czym jest dobry, łatwiej wymieniać niedociągnięcia. Takie mam wrażenie. A testów takich zazwyczaj nie robię, chociaż mogą być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe doświadczenie,nie miałam nigdy okazji zrobienia sobie takiego testu. Swoją drogą, bardzo obszerny raport! Dobrze, że później jest jeszcze konsultacja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzie mogę zrobić taki test? Chętnie bym się dowiedziała czegoś o sobie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mam problemu z wymienieniem swoich zalet jak i swoich wad. Jestem szczera osoba nie bojaca sie mocno stopac po ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze mówiąc to bym nie chciała poznać siebie jeszcze bardziej niż teraz. To mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że Ważne, aby poznać siebie. Ale prawda jest taka, że nosimy wiele masek i czasami ciężko określić czy to nadal my, czy tylko jedna z naszych masek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią zrobię taki test, sama dowiem się dużo o sobie, czyli z tego wynika że każdy powinien robić taki test.

  OdpowiedzUsuń
 12. Też korzystałam i dużo się zgadzało :) Polecam każdemu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy i mądry wpis! Warto znać swoje wady i nie udawać, że ich nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś lubiłam robić sobie różnego rodzaju testy psychologiczne. Teraz mam wrażenie, że przenoszę nacisk z pytania "jaka jestem" na stwierdzenie "jestem".

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja się wielu nowych rzeczy dopiero nauczyłam o sobie w zeszłym roku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie dla mnie takie testy. Przejechałam się już raz na takim, tak samo jak na teście predyspozycji do zawodu. Odradzali mi informatykę, twierdząc, że się nie nadaję, że sobie nie poradzę bo przy jednej rozmowie powiedziałam, że nie lubię matematyki. Tylko nikt nie wnikał w to, że to wina nauczyciela i jak się zmienił nauczyciel to pokochałam matematykę i w tej chwili jestem szczęśliwą panią informatyk. A mogli mi spieprzyć życie zawodowe. Cieszę się, że ich nie posłuchałam wtedy. Tak samo z osobowością. Ktoś, kto mnie zna 2-3 godziny bo tyle ze mną porozmawia nie jest w stanie stwierdzić jaka jestem. No cóż, nie ufam takim testom gdzie zaznaczę kilka kropeczek i ktoś mnie opisze. Dla mnie to bzdury totalne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jedyne testy psychologiczne rozwiązywałam kiedyś u psychologa by dostać się do pracy w ochronie :D Ale takich testów by poznać siebie to jeszcze nie miałam okazji :) Jak dla mnie super sprawa :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Niby poznajemy tak wiele rzeczy, przyswajamy informacje, a często o sobie podstawowych rzeczy jak osobowość nie wiemy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nawet dla lepszego samopoczucia lepiej widzieć u siebie same zalety:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Warto dowiedzieć się o sobie czegoś więcej niż sami możemy myśleć ��

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja się interesuję psychologią i lubię takie rzeczy rozwiązywac :) Fajna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Z chęcią bym zrobiła taki test :)

  OdpowiedzUsuń
 23. U mnie jest znowu na odwrót. Widzę więcej swoich słabych, niż mocnych cech...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM