Umiejętności przyszłości?

Czym są kompetencje przyszłości? Czy można się ich nauczyć, czy nabywamy je w chwili narodzin? Na te i wiele innych pytań będziecie mogli poznać dzisiaj odpowiedzi. Serdecznie zapraszam na rozmowę z Magdaleną Michalak.

Magdalena Michalak jest jedyną w Polsce Trenerką Umiejętności Przyszłości. Certyfikowaną trenerką umiejętności społecznych, wspomagania oświaty oraz postaw emocjonalnych dzieci i młodzieży. Ekspertką edukacji Ery Nowych Kobiet. Wciąż rozwijająca się pasjonatka rozwoju osobistego i psychologii prenatalnej. Od 11 lat pracuję z dziećmi, tworzy innowacyjne programy i gry edukacyjne. 

ME: Dziękuję za możliwość rozmowy.

MM: Bardzo proszę.

ME: Muszę przyznać, że nie spotkałam się wcześniej z zawodem trenera przyszłości. Zaryzykuję nawet, że jest Pani jedyną osobą w Polsce zajmującą się umiejętnościami przydatnymi w przyszłości.

MM: Tak, zdecydowanie myślę, że tak.

ME: Czy mogłaby Pani przybliżyć, w jaki sposób pomaga Pani ludziom edukować się tych umiejętności, które przydatne będą w przyszłości?

MM: Zajmuję się edukowaniem przede wszystkim dzieci, obecnie także dorosłych, najczęściej rodziców tych dzieci, w celu poprawienia jakości ich życia. Badania, które zrealizowałam od marca do maja tego roku pokazały, że w 87% respondenci uważają, że gdyby wcześniej nabyliby tych umiejętności, znacznie wpłynęłoby to na podniesienie się jakości ich życia, ponieważ nie popełniliby dawnych błędów i nie podjęliby po prostu tylu decyzji, których dzisiaj żałują. To czego uczę, to o czym mówię to braki w edukacji. Proszę zwrócić uwagę na to, że uczy się nas mówić, ale nie komunikować się. Słyszeć, ale czy my na pewno słuchamy aktywnie? Są to także umiejętności zarządzania sobą w czasie, zarządzania pieniędzmi, emocjami, asertywności, kreatywności, czy elastyczności. To są te aspekty tak przydatne i ważne w naszym codziennym życiu. Jednak są często pomijane w edukacji szkolnej oraz podczas wychowania. Mimo to mają one istotny wpływ na  kształtowanie się osobowości, czy charakteru co z kolei ma ogromny wpływ podczas kolejnych lat życia.

ME: Czyli wychodzi Pani naprzeciw z rozwiązaniami, większości problemów społecznych, z którymi my mierzymy się na co dzień?

MM: Tak i właśnie dlatego też powstał SAVOIR7. Na swojej drodze rozwoju również odkryłam, że potrzebuję wiedzy w tym zakresie. Po co czekać na te wszystkie błędy, porażki aby dopiero zacząć zdobywanie wiedzy. Jakby to było zacząć już wcześniej? Czy pomogłoby to uniknąć różnych sporów, zdarzeń już nieodwracalnych?  Wcale nie warto czekać z własnym rozwojem, aż będziemy mieć 30, 50 lat, aby rozpocząć, skoro moglibyśmy już wcześniej mieć te zasoby i wykorzystywać je w swoim życiu.

ME: Czy mogłaby Pani dać jakąś prostą receptę, albo chociaż dobrą radę, jak właściwie szukać tej swojej ścieżki, którą podążać w życiu? Sama także jestem w takim wieku, gdzie nadal nie mam klarownego planu, co będę robić za pięć, czy dziesięć lat.

MM: Nie ma jednej rady, ani przepisu na znalezienie własnej drogi. Sama będąc nastolatką często chodziłam do Empiku na Marszałkowskiej w Warszawie, ponieważ szukałam odpowiedzi. Jednak to, co jest pewne, że wspaniale by było, gdyby to czym się zajmujemy, było związane z naszą pasją, czymś co lubimy i daje to wartość dla świata. Należy zadać sobie pytanie jakie jest nasze „dlaczego”, „po co mielibyśmy to robić”? Dlaczego inni odnoszą sukcesy, osiągają cele, a inni wciąż stoją w tym samym miejscu? Albo często rezygnują w połowie. Ludzie tłumaczą to sobie na różne sposoby,  że są niedostatecznie dobrzy, bo jest to winna wszystkich dookoła, bo czas wcale nie sprzyja, są za młodzi albo za starzy. Próbują zracjonalizować to sobie na swój sposób. Natomiast ja uważam, że czymś takim jest odnalezienie czegoś, co pokochało by się bez względu na cenę. Pieniądze nigdy nie powinny być celem, tylko tym, co to nam daje, jakie stoją za tym wartości. Mi osobiście bardzo pomogły szkolenia z zakresu rozwoju osobistego i własna praca nad sobą. Myślę, że każdy ma je w sobie, tylko potrzebuję odpowiednich narzędzi, aby je znaleźć. 

Podczas moich konsultacji, w pracy indywidualnej z klientami, pokazuję w jaki sposób szukać w sobie odpowiedzi, jakie są narzędzia, jak ich używać. Mówi się, że najwięcej niezrealizowanych marzeń i pomysłów za miliony, znajdziemy na cmentarzu, ponieważ zmarły wraz z ich kreatorami. Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko wymówki. Ludzie zawsze będą żałowali wszystkiego na co się nie odważą, czego nie spróbują. Warto jest pokonać strach, swoje obawy. Trzeba tak naprawdę wygrać ze sobą.

Myślę, że gdybym nie rozpoczęła tak intensywnej pracy nad sobą, o wiele dłużej zajęłoby mi dojście do odpowiedzi czym chcę się zajmować, aby było to coś czemu jestem oddana i jest zgodne z moją misją, jestem w tym dobra i to co robię pomaga innym. Pewne jest to, że dobrze byłoby znaleźć to coś, co kochamy, bo dodatkowo pozwoli to nam przetrwać ewentualne burze, trudniejsze czasy. Weryfikacja naszego dlaczego i jak bardzo to co robimy jest ważne lub nie, nastąpi.

ME: Bardzo dziękuję za rozmowę. Jestem przekonana, że ta rozmowa będzie inspirująca nie tylko dla mnie.

MM: Ja również bardzo dziękuję. I proszę pamiętać, że oczywisty jest fakt, że najlepsza inwestycja to swój własny rozwój. Pieniądze, które wydamy na zachcianki, przepadną, a my szybko zapomnimy na co zostały przeznaczone. Te wydane na rozwój będą procentowały, w postaci umiejętności realizowania swoich celów, odnalezienia swojej drogi i kroczenie nią oraz wiele innych aspektów, wpływających na podniesienie się jakości naszego życia.

Serdecznie zapraszam Was do świata Magdy. Znajdziecie ją na Facebooku, a także na stronie SAVOIR7. Ponad to w tym roku Magda wydała książkę na temat edukacji o tym, co w niej brakuje i sprawia, że ogranicza ona nasz sposób myślenia "Oszustwo wszech czasów".

Komentarze

 1. Przyznam, że też nigdy nie słyszałam o trenerze przyszłości. Chyba bym sama zdecydowała się na rozmowę z taką osobą. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. też nigdy nie słyszałam o trenerze przyszłości.. świetna rozmowa/ wywiad

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad, bardzo wnikliwe pytania, a sam temat genialny i potrzebny, by do poruszać.

  OdpowiedzUsuń
 4. No proszę,bardzo ciekawy temat. Szkoła faktycznie uczy przede wszystkim suchej i mało przydatnej teorii,zamiast faktycznie potrzebnych umiejętności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ te kompetencje można rozwijać na różnych szkoleniach. Na szczęście. Bo są bardzo ważne. Oczywiście jeśli mówimy o rozwoju dzieci w tych obszarach to zapewne nie wyślemy ich na szkolenie jak dorosłych, więc bardzo dobrze, że ktoś się zainteresował realizacją takich konsultacji

  OdpowiedzUsuń
 6. to musi być niesamowicie ciekawy zawód, nie tylko musi się znać na szeroko rozumianej psychologii, ale także na wielu innych aspektach. Podziwiam !

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze chętnie czytam wywiady i tak też było w tym przypadku. Zaciekawiła mnie historia Pani Magdaleny, mojej imienniczki zresztą. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto się rozwijać, szukać dla siebie najlepszej drogi o dążyć do samodoskonalenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie słyszałam o takim zawodzie, ale nie koniecznie mnie to interesuje, więc pewnie dlatego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam wcześniej o tym zawodzie, ale może to jest coś, czego potrzebujemy. My lub nasze dzieci ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy wywiad - wiem, że dobrze poprowadzona rozmowa o tym, co chcemy robić w życiu, może dużo zmienić - sama miałam takie doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Całkiem ciekawy wywiad. Trener przyszłości ? - dla mnie to zupełna nowość

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka wygląda na ciekawą, na pewno się za nią rozejrzę. Rozmowa również jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Też nie spotkałam się do tej pory z tym zawodem. Dlatego ten wywiad okazał się dla mnie ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Też pierwszy raz spotykam się z tym zawodem :) Chętnie też wejdę na stronę i poczytam więcej

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawie brzmi ten zawód :-) Ale co będzie w przyszłości , to chyba nikt nie wie...

  OdpowiedzUsuń
 17. Super wywiad. Pierwszy raz słyszę o takim zawodzie, ale wydaje mi się, że musi być niesamowicie wciągający. Taki mam wniosek po przeczytaniu wywiadu. Super!

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwszy raz słyszę o tym zawodze, brzmi ciekawie :)

  https://rilseeee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Zaskoczył mnie prawdę mówiąc taki zawód przyszłości? Myślę, że na przełomie lat będzie o nim już głośniej, bo teraz to pewnie mało kto o nim wie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Chciałoby się, aby to szkoły przygotowywały do zawodowej przyszłości, nie chodzi o szczegółową wiedzę, ale o mentalne podejście do jej zdobywania. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM