Perełka Chorwacji

Chorwacja każdego roku jest jednym z najczęściej obieranych kierunków, przyciąga miliony turystów. Zdecydowana większość wybiera prześliczne piaszczyste plażę. My jednak w tym roku zdecydowaliśmy się odkryć piękno chorwackich miast, które chociaż w części postaram się Wam pokazać. 

Zagrzeb
Miasto powstało w wyniku połączenia ze sobą dwóch sąsiadujących osad Gradec i Kapitol, które dzisiaj składają się na centrum miasta. Pierwsze wzmianki o Zagrzebiu pochodzą z 1094 roku. Kaptol zamieszkiwała duchowna część, natomiast Gradec rzemieślnicy oraz kupcy. Granicą pomiędzy osadami był potok Medveščak, którego nurt został przeniesiony, a miejscu zasypanego potoku powstała dzielnica Dolac, na której aktualnie toczy się nocne życie miasta oraz  znajduje się jeden z najsłynniejszych targowisk na świeżym powietrzu.


Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (albo św. Stefana)
To właśnie od niej rozpoczęłyśmy zwiedzanie miasta. Znajduje się w samym centrum Kapitolu i jest najwyższą budowlą sakralną w Chorwacji. Budynek wykonany jest z bardzo nietrwałego materiału, dlatego od kilku lat trwa odrestaurowanie całej katedry. Swój neogotycki wygląd zawdzięcza odremontowaniu katedry pod koniec XIX wieku, kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi. Ciekawostką jest iż jedna wieża mająca 105 metrów jest o wyższa od drugiej dokładnie o 1 m.


Kamienna BramaDawniej Górne miasto było otoczone murami, gdzie istniało kilka bram miejskich. Do dziś zachowała się tylko wschodnia, tzw. Kamienna Brama z XIII wieku. W środku Kamiennej Bramy znajduje się obraz Matki Bożej, uznawanej za święty. Kapliczkę otaczają wiele dziękczynnych tabliczek. Także z Polski.Istnieje legenda, iż w 1731 roku, podczas wielkiego pożaru miasta spłonęło bardzo wiele budynków. W nieznany sposób, w jednych z domów ocalał tylko ten obraz. Kiedy kobieta pokazała mieszkańcom Gradca obraz, Ci uznali to za cud oraz postanowili, że obraz trafi w obecne miejsce tj. do Kamiennej Bramy. Przechodząc przez bramę, należy przejść bokiem, ponieważ to przyniesie powodzenie w intencji jakiej modlimy się przy obrazie.


Cerkiew świętego MarkaZnajduje się na placu o tej samej nazwie. Jego dach jest pokryty dachówką w chorwackich barwach (białą,czerwoną i niebieską).Dodatkowo zdobią go dwa herby: Chorwacji oraz Zagrzebia. W środku panuje wspaniała atmosfera. Akurat będąc tam mieliśmy okazję być na koncercie francuskiego kompozytora. Wspaniałe wrażenia. Naszą całą uwagę zwrócił kamienny portal i boczny ołtarz, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej jako chorwackiej wieśniaczki.


Pałac Bana
Był dawną rezydencją chorwackich namiestników królewskich (tzw.Banów,stąd nazwa) zbudowana w XVIII w. Obecnie budynek pełni funkcję siedziby prezydenta, bramy wejściowe broni gwardia ubrana w czerwone, ceremonialne stroje, albo policjanci. Ponadto obiekt jest wpisany na listę chronionych zabytków kultury chorwackiej.


Kościół świętej KatarzynyBudowla jest uważana za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji. Do dzisiaj prowadzony jest przez jezuitów. Można zwiedzać go codziennie między 10-13. Nam niestety nie udało nam się wejść. Szkoda, ponieważ znajduje się tam ścienne malowidło Kristofa Jelovseka „Św. Katarzyna wśród aleksandryjskich filozofów", które podobnież zachwyca nie jednego przechodnia. 


Wieża Lotrščak 
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Konstrukcja posiada pięć pięter z dodatkową metalową kopułką, wokół której aktualnie znajduje się taras widokowy. Każdego dnia, równo o 12:00 z okna wieży pada jeden strzał z armaty. Legenda głosi, że podczas ataku Turków na miasto, kula wystrzelona z armaty trafiła prosto na talerz z nadziewanym kogutem, do którego właśnie zasiadał Turków. Z racji tego, że dowódca uznał tą sytuację za zły znak, postanowił wycofał swoje wojska spod Zagrzebia.


Kolejka Zagrebačka uspinjača
To jedna z najkrótszych kolejek w Europie.Wybudowana w 1890 roku, a już w 1934 roku jej parowe trakcje zostały zastąpione elektryczną. Obie kolejki kursują naprzemiennie, co dziesięć minut. Cała podróż trwa 58 sekund i kosztuje 4 kn (ok. 2,4 zł).  

Cmentarz Mirogoj
Jest częstym celem miejskich spacerów mieszkańców miasta. Kiedy po raz pierwszy przeczytałam to w przewodniku wydało mi się to dziwne, bo myślałam, że tylko ja lubię ten niesamowity klimat. Ale nie ma się co dziwić mieszkańcom. Ogromne wrażenie robią arkady z kopułami, które wznoszą się na odcinku kilkuset metrów. W arkadach znajduje się kolumbarium z prochami najsławniejszych Chorwatów. Co ciekawe cmentarz jest wielowyznaniowy.

Zagrzeb to miasto miasto, do którego postaram się jeszcze kiedyś wrócić. Posiada niesamowity klimat, ludzie są szalenie mili i pomocni, a architektura tylko zachwyca. I naprawdę szkoda, że jest tak mało doceniane przez turystów. 

Ps. Czy wiecie, że dochodzenie odszkodowań to to nic innego jak rozstrzyganie poprzez drogę sądową swoich praw w przypadku niespełnienia obowiązku zrealizowania określonego działania lub zaprzestanie tego działania przez drugą stronę (dłużnika). Sądowe uznanie słuszności roszczenia przyjmuje formę wyroku, natomiast postanowienia wyroku są najczęściej realizowane poprzez komornika.

Komentarze

 1. Pięknie tam! Choć chyba i tak bardziej urzekają mnie Chorwackie plaże i woda! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne zdjęcia, kuszą do podróży. Lubię zwiedzać, chociaż plaże i woda w Chorwacji też kuszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. piknie tam, słyszałam że Chorwacja to nie drogi a bardzo piękny cel na wakacje godny polecenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, chciaż przyrównując ceny na całych Bałkanach to najdroższy :)

   Usuń
 4. Przepiękne zdjęcia ! jeszcze bardziej zachęciły mnie do odwiedzenia tego pięknego miejsca ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie byłam tam jeszcze nigdy, ale jest na mojej liście... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Słusznie zauważyłyście, że większość relacji z podróży tam dotyczy opisów plaży i szczegółów oferty all inclusive ;) A tu okazuje się, że jest także mnóstwo propozycji dla chętnych innych wrażeń niż piasek i słońce. Super sprawa i bardzo ciekawy tekst!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Chorwację :) jest piękna świetni ludzie :) bosko 😍

  OdpowiedzUsuń
 8. marzy mi się kiedyś odwiedzić Chorwację :) kusi aj kusi :D
  PS. śliczne fotografie
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakie piekne zdjecia. Nigdy nie bylam w Chorwacji, ale na pewno bedzie to jeden z krajow, ktory chce odwiedzic. Duzo osob tam wlasnie jedzie dla plaz, ja sama nie przepadam za Sloncem i wole zwiedzanie miast, zabytkow :)
  Pozdrawiam ;).

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda pięknie, ale dla mnie najpiękniejsze w Chorwacji są te dzikie plaże, niebieska woda... mmmm rozmarzyłam się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takich pięknych klimatach nie da się nie rozmażyć :)

   Usuń
 11. Jedne z piękniejszych miast w jakim miałam okazję być <3 Bardzo klimatyczne!

  OdpowiedzUsuń
 12. moze kiedys wybierzemy sie tam na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kocham Chorwację i na pewno jak wrócę zajrzę sobie w te rejony :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie byłam nigdy w Chorwacji, ale słyszałam i widzę, że pięknie tam 😍

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie byłam jeszcze w tym miejscu, ale mam nadzieje kiedyś pojadę

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo intrygujące miejsce, można się zakochać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Miasto wygląda ciekawie i świetnie o nim opowiadacie.

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja tam bym wolała słynne wodospady zwiedzać niż jakieś miasta. Ale co kto lubi:):):):):)

  OdpowiedzUsuń
 19. marzę o tym aby zwiedzić Chorwację :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Od zawsze naszym marzeniem był wyjazd do Chorwacji :) Może kiedyś spełnimy ten cel!

  OdpowiedzUsuń
 21. Na mnie największe wrażenie zrobił cmentarz, jeszcze takiego nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Chorwacja jest piękna i to prawda ma swój klimat. Rzadko zdarza mi się wybrać na zwiedzanie miasta bo gdy tam bywam zwykle panują ogromne upały i ochłodzenie można znaleźć tylko w wodzie 😄 dlatego z wielka przyjemnością przeczytałam wpis 😄

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z ogromnym sercem czytałam Twój nieaspirujący komentarz

   Usuń
 23. Cudowna Chorwacja.Nie byłam jeszcze w Chorwacji.Widać piękne zabytki,jest co zwiedzać.Słyszałam że Chorwacja jest niedrogim krajem,ale czy to prawda?Upały też na pewno są większe jak u nas w kraju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No najdroższym na Bałkach, ale tak to ciut droższa od Polski

   Usuń
 24. Ciekawy pomysł - sprawdzić, co też w tej Chorwacji poza plażami mają :) Muszę go rozważyć. Ale raczej w formie np. długi weekend w Zagrzebiu. I to poza sezonem, bo w sezonie plaże to chyba są bezkonkurencyjne :) W każdym bądź razie wpis mnie zainspirował :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Chorwacja to kraj do którego chcę najbardziej pojechać i go zwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Flew in all the Bitch Pack friends from the city doula las vegas

  OdpowiedzUsuń
 27. Her saltbox house on the coast took her mind off St. Louis cleaning services evansville

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM