Polskie Halloween - obchodzić czy nie?

Już za kilka dni halloween- święto grozy, horrorów, dyni, przebieranek. Hucznie obchodzony w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii tuż przed Dniem Zmarłych, w naszym kraju budzi różne uczucia. Jedni twierdzą, że to pogańskie obchodzić takie święto, inni że to świetna rozrywka na jesienny wieczór. Czy Polacy słusznie obawiają się amerykańskiej tradycji?

Dokładne pochodzenie tego święta nie jest nam dokładnie znane. Prawdopodobnie swoje pochodzenie bierze z rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion, bądź od celtyckiego obrządku z okazji rozpoczęcia zimy.

Halloween obchodzone jest  31 października tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Odnosi się on do święta zmarłych i największą popularność ma przede wszystkim w USA. Od ponad 15 lat coraz częściej obchodzony jest także w Polsce, choć oczywiście nie tak hucznie jak w amerykańskich krajach. Symbolem święta jest dyniowy lampion.

Cukierek albo psikus? Każdy choć raz usłyszał ten okrzyk. Amerykanie obchodzą Halloween wkładając upiorne przebrania, oglądając filmy grozy oraz urządzając tzw. potańcówki. Przebrane  za wiedźmy i inne potwory dzieci chodzą od domu do domu i wyłudzają słodycze, witając każdego hasłem: “Cukierek albo psikus?”. Jeżeli otrzymają jakiś słodycz odchodzą, jeśli jednak nie - dzieci wykonują żart na właścicielach domu, w razie gdy odmówią dzieciom słodyczy.

Halloween w naszym kraju budzi nie małe kontrowersje przede wszystkim wśród osób bardzo wierzących , którzy widzą w tym święcie wiele elementów za bardzo magicznych. Wiele takich ludzi zarzucają amerykańskiemu zwyczajowi, bagatelizując zjawisko śmierci i przesadną promocję po przez wiele symboli, czyli krwi,szczątków ludzkich itp. Tradycja tego święta w Polsce może być o wiele sympatyczniejsza, jeśli potraktujemy ją z lekkim przymrużeniem oka. Ja przynajmniej tak robię. Nie można popadać w paranoje. 

A jakie są Wasze odczucia dotyczące Halloween? 
Komentarze

 1. Nie uważam się za wierzącego, a mimo wszystko Halloween w wydaniu polskim strasznie mnie irytuje. Po prostu trudno mi zaakceptować wchłanianie elementów innych kultur, bo to jednak nie nasze, a wspomnienia związane ze zmarłymi zawsze powodują u mnie refleksję, która trochę kłóci się z przebieraniem za potwory i robieniem dziur w dyniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uważam, że jeżeli ma się pewien dystans do tego święta to można go jakoś obchodzić, bo zawsze jest to dobry pomysł na oderwanie się od codziennych spraw i dobrej zabawy. A jeżeli chodzi o wchłanianie innych kultur to nie do końca się zgadzam, bo sam zwyczaj przywoływania duchów był znany także w Polsce, co opisał np. Adam Mickiewicz w Dziadach.

   Usuń
 2. Jeden raz byłam na takiej "imprezie". Odczucia hmm..mieszane. W gruncie rzeczy, w kolejnych latach nie powtarzałam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście nigdy nie byłam, a bardzo chętnie poszłabym na taką zabawę. Przecież w życiu trzeba wszystkiego spróbować !

   Usuń
 3. Wszystko zależy od kontekstu imprezy, można na przykład w kinkowej atmosferze http://www.odcienieczerwieni.pl/kinky-halloween-i-like-it-dirty/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja osobiście nie mam potrzeby obchodzenia tego zwyczaju, ale masz rację, że powinniśmy mieć dystans do takich zabaw. Ludzie religijni prawie we wszystkim potrafią zobaczyć zagrożenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nigdy nie byłam na takiej typowej halloweenowej imprezie,a bardzo chętnie zobaczyłabym jak ona wygląda. Ale oczywiście wszystko w ramach rozsądku, bo jestem zdania, że należny uszanować zmarłych

   Usuń
 5. Mi jakoś nie smakuje to Halloween ;D Może jestem przesadnie staroświecka lub po prostu zbyt wrażliwa. Nie bawią mnie stroje pełne czaszek, krwi itp. Po prostu nie. ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ponieważ według mnie to jak postrzegamy to święto, to nic innego jak sposób naszego myślenia. Dużo zależy od wartości w jakich była kształtowana nasza świadomość.

   Usuń
 6. Według mnie jest to zwyczaj kompletnie nie dla Polski,jakoś osobiście nie pasuję mi to do naszego kraju.
  Pozdrawiam, jestemnataszablogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym nie do końca się zgadzam, bo sam zwyczaj przywoływania duchów był znany także w Polsce, co opisał np. Adam Mickiewicz w Dziadach. Także według mnie Halloween w Polsce ma nie tylko amerykańskie korzenie.

   Usuń
 7. Jeśli chodzi o mnie to halloween, jest świetna okazją by coś zrobić, np. poszaleć z makijażem, porobić sesje i takie tam
  Pozdrawiam,Madda
  blog ->klik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam 😊😊 No i przede wszystkim dystans ☺

   Usuń
 8. Osobiście obchodzę Halloween i uważam, że fajnie, że takie święta wchodzą do Polski :) na imprezy Hallooweenowe co roku chodzę z checia i zawsze jestem zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nigdy nie byłam, ale mam nadzieje, że to nadrobie.
   Pozdrawiam

   Usuń
 9. Hmm ja raczej jestem przeciwko halloween, jakos nie przekonuje mnie to małpowanie tego święta. Zresztą to częste straszenie się nawzajem mnie przeraża :( ale myślę, że to po prostu kwestia gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwestia gustu i podejścia do sprawy 😊 Każdy robi to co uważa za słuszne 😊 Pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 10. Traktuje to święto neutralnie. Czytałam, że w Polsce również była podobna tradycja w dawnych czasach. Każda okazja do świętowania, spotkania ze znajomymi jest dobra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda podobne tradycje opisał Adam Mickiewicz w Dziadach 😊

   Usuń
 11. Ja to traktuje bardziej jak zabawę niż jak święto. Tak się przyjęło, święto do nas przyszło, a obchodzą je tylko te osoby co chcą i mi to kompletnie nie przeszkadza, bo wątpię, żeby ktos na serio wziął to święto:)
  Buźka xx
  https://dziewczynawczarnymkapeluszu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że nikt nie robi tych wszystkich obrzędów na serio.

   Usuń
 12. Ja to traktuje bardziej jak zabawę niż jak święto. Tak się przyjęło, święto do nas przyszło, a obchodzą je tylko te osoby co chcą i mi to kompletnie nie przeszkadza, bo wątpię, żeby ktos na serio wziął to święto:)
  Buźka xx
  https://dziewczynawczarnymkapeluszu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że nikt nie robi tych wszystkich obrzędów na serio !

   Usuń
 13. Nie ma nic złego w świętowaniu Halloween. To dobra okazja żeby radośnie spędzić czas w gronie znajomych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, chociaż nigdy nie miałam okazji bycia na prawdziwej imprezie Halloweenowej

   Usuń
 14. Nie rozumiem tego całego hejtu na Halloween. W polsce jeszcze jakiś czas temu obchodzono dziady> oba święta sa pogańskiea, o tych drugich kościół się nie wypowiada. Ponadto, warto pamiętać, że większosć (jak nie wszyskie) katolickie obrzedy pochodzą z pogańskich tradycji.
  Pozdrawiam,
  Normxcore!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, wiele tradycji jakie mamy dzisiaj są po prostu chrystianizowane.

   Usuń
 15. Ja obchodzę, bo pracuję w klubie i poniekąd jestem zmuszona. Mi to tak na prawdę wszystko jedno, ale fajnie zobaczyć poprzebieranych ciekawie ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ludzie pod tym względem bywają kreatywni.

   Usuń
 16. Odpowiedzi
  1. Mi również. Jest to tak naprawdę tradycja trochę polska tylko uamerykowiona ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM