Recenzja filmu: Smoleńsk


Film Antoniego Krauzego jest  z pewnością jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów roku. Autor Czarnego czwartku podjął naprawdę trudny temat, który od ponad 6  lat dzieli polskie społeczeństwo. Jedni mówią o filmie jako totalnej porażce, a inni komentują to po prostu jako prawda o Smoleńsku.


Film opowiada o Ninie (Beata Fido), która jest dziennikarką jednej z prywatnych stacji telewizyjnych. 10 kwietnia 2010 roku podobnie jak miliony Polaków dowiaduje się, że w Smoleńsku w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński (Lech Łotocki) i jego małżonka (Ewa Dałkowska). Początkowe informacje wydają się jasno mówić, że był to wypadek. Z czasem pojawiają się kolejne teorie spiskowe. Szczerze mówiąc już idąc na ten film słyszałam wiele negatywnych opinii na jego temat. No ale pomyślałam sobie, że muszę sama wyrobić sobie opinię na ten temat. Sam producent tuz przed seansem filmu mówił, że będzie to dzieło "z którego polska kinematografia będzie dumna". Natomiast znakomity dziennikarz i publicysta Jan Pospieszalski po obejrzeniu go oznajmił, że "państwo zawiodło", lecz "wielu artystów postanowiło upomnieć się o prawdę".Z jednym zdaniem zgodzi się ze mną każdy: "Smoleńsk" jest filmem, który będziemy pamiętać przez długi czas.Kiedy tylko stałam w kolejce nie mogłam przestać się śmiać. Panie, które kupowały bilety przede mną i moją siostrą podeszły do kasy biletowej i mówią:
-My byśmy chciały na ten science fiction, co mieli teraz puszczać.
-Chodzi Panią o Smoleńsk? – pyta się kasjerka
-Tak, tak dokładnie o to! No widzisz Zenia mówiłam Ci, że już leci a ty nie chciałaś mi wierzyć.

Naprawdę rozśmieszyło mnie to, bo już dawno nie słyszałam nić tak zabawnego.
Już po wejściu na salę zobaczyłam, że na seans nie było zbyt dużo chętnych. Na największej sali jaka była w kinie, znajdowało się siedem osób. No nic zasiadłyśmy i czekałyśmy na seans. Im bliżej było chwili rozpoczęcia filmu, tym bardziej się nim ekscytowałam. Niestety nie trwało to długo.

Może sam początek daje iskierkę nadziei, ale każda kolejna minuta pokazuje, że autorzy filmu narzucają nam swój własny tok myślenia i nie dadzą dopuścić nam do siebie myśli, że mogło być inaczej niż w filmie. Po prostu obraz skonstruowany jest zgodnie z przekonaniami pewnych ugrupowań politycznych. Główną boaterke przedstawiono jako taką, łagodnie mówiąc hienę, która grzecznie wykonuje polecenia gburowatego szefa bez granic przyzwoitości (Redbad Klijnstra).Emocje towarzyszące mi podczas filmu są zbliżone do tych, które odczuwam podczas oglądania magazynu sportowego z tatą- z każdą minutą czuć coraz większą nudę. Scenarzyści, aby nas rozbudzić (uważam,że to podobnie jak ciocia opowiada Ci bajkę) przebierają w coraz bardziej wyimaginowanych pomysłach.  Łączenie dla mnie tych dwóch wydarzeń, podczas których giną ludzie jest ogromną przesadą. Mam tutaj na myśli zbrodnię katyńską z katastrofą. W pewnej chwili zastanawiałam się czy te dwie starsze Panię mają trochę racji. Brakowało momentu, gdzie każdy widz mógłby powiedzieć WOW, szok!


Czytałam wcześniej, że za muzykę odpowiedzialny jest Michał Lorenc, niesamowicie utalentowany kompozytor. Niestety i na tym się zawiodłam, bo w tle leciał ciągle jeden dźwięk, który nawet trudno było mi porównać z jakąś inną melodią. Już po obejrzeniu filmu przeczytałam gdzieś, że komuś ten dźwięk przypominał zacięcie się systemu Windows i chyba ma rację.

Co do aktorów to nie ma co ukrywać, że obsada nie była pierwszych lotów. Jak na taki mentalnie polski film była beznadziejna. Każdy aktor próbował zagrać swoją rolę jak najlepiej, co jest oczywistą sprawą, jednak spełzało to na niczym.


Każdy ma prawo do własnego postrzegania i poglądów Katastrofy Smoleńskiej. Teorii jest tyle ilu ludzi zabierze w nim głos. Czy był to zamach, przypadek czy błąd pilota-  w tym filmie nie powinno dać się widzowi narzucać zadania, każdy powinien właśnie przez ten film znaleźć go w sobie. I niekoniecznie będzie on taki sam dla wszystkich !

Mimo wszystko jednak uważam, że każdy powinien go obejrzeć. Może akurat nie wydawać na niego specjalnie 20 zł, ale powinien, aby dowiedzieć się jaka jest jego prawda o tej całej sytuacji. Krauze po przez jednego z bohaterów mówi że "prawda o Smoleńsku nas przerazi" - według mnie na pewno nie tym razem.


Zdjęcia Filmweb 

Komentarze

 1. Nie oglądałam tego filmu, ale wygląda mi to na zabawę historią i faktami. Prawdopodobnie duża część społeczeństwa zwyczajnie po obejrzeniu tego filmu przyjmie opinię reżysera. I Smoleńsk zostanie "wyjaśniony"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, co wydaje mi się smutne. Rozumiem, że opinię mogą być zbieżne, ale nie u 99% oglądających ten film.

   Usuń
 2. Brawo za postawę. Tak samo podchodziłem do czytania "Zmierzchu", "50 twarzy Greya", czy powieści Paulo Coelho. Wszyscy mówią, że to złe, ale ja sam muszę się z tym zapoznać i wyrobić własny osąd. "Smoleńska" nie oglądałem, recenzje - m.in. Twoja - nie zachęcają do tego, ale i tak pewnie obejrzę, po prostu poczekam, aż wypuszczą ten film jako dodatek do jakiejś "Pani Domu", "Gazety Polskiej", "Od Rzeczy" albo innym "wSieci". Nie chcę dawać producentom zarobić, brrrr...

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie dziwie Ci się ja dałam zarobić producentom i trochę żałuje. Ale jak to się mówi Polak mądry po szkodzie ;)

   Usuń
 3. mialam sie wybrac na ten film z czystej ciekawosci jednak, wypadlo mi cos innego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To powinnaś się w takim razie cieszyć. Pozdrawiam

   Usuń
 4. nie oglądałam i oglądać nie mam zamiaru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz ja na pewno nie obejrzę tego drugi raz, ale sądzę, że każdy powinien obejrzeć to chociaż raz.

   Usuń
 5. Jeszcze nie widziałam tego filmu, więc trudno mi się odnieść do tej recenzji. Podoba mi się, że ubarwiłaś ją anegdotą z kolejki do kasy :), chociaż to też jest rodzaj oceny, czy też podejścia do tego filmu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, każdy z nas jest inny i postrzega wiele spraw inaczej. I o to chyba chodzi w świecie. Inaczej przecież nie istniała by prawdziwa rozmowa. POzdrawiam

   Usuń
 6. Coraz bardziej mnie intryguje... Cóż, może jednak się zdecyduje w końcu go obejrzeć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może. Jak już obejrzysz chętnie poznam Twoje odczucia co do tego filmu :)

   Usuń
 7. Ciekawy post :) może w końcu go obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już obejrzysz chętnie poznam Twoją opinie na temat tego "science fiction"

   Usuń
 8. Ten film jest kompletnie poza spektrum moich zainteresowań, dlatego z chęcią przeczytałam Twoją recenzję. Bardzo się cieszę, że nie poszłam na ten film do kina ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta recenzja w moim odczuciu miała w szczególności zwrócić uwagę na to, jak w dzisiejszych czasach podatni jesteśmy na opinie innych i często nie potrafimy wyrobić sobie własnej. W sumie to był właśnie jeden z czynników dlaczego wybrałam się na ten film.

   Usuń
 9. Tak, jak piszesz - takie filmy można obejrzeć, by choćby wyrobić sobie zdanie, mieć swoją opinię na jego temat. Ja nie oglądałam filmu, póki co nie wybieram się też na niego do kina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i bardzo dobrze. Jak dla mnie projekcja tego filmu powinna być albo za jakieś 20 lat kiedy sprawa Smoleńska powoli wygaśnie, albo nie powinna się w ogóle zdarzyć.

   Usuń
 10. Nie mam zamiaru oglądać tego filmu, a Twoja recenzja mnie w moim przekonaniu utwierdza. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wspomniałam wyżej, uważam że każdy powiem obejrzeć ten film ale nie koniecznie w kinie. Jednak nikogo nie mogę zmusić do jego oglądania

   Usuń
 11. Zaskakuje mnie, że ktoś chce poświęcać czas na oglądanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Ale wiesz dlaczego poszłam na ten film? Aby naprawdę się przekonać jak dzisiejsze społeczeństwo jest podatne na opinie innych.

   Usuń
 12. Bueheheh! Science fiction! Made my day! :D Takie prawdziwe :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdziwe, ale z drugiej strony boli. Mimo wszystko jest to ukazanie w jakimś stopniu historii naszych rodaków.

   Usuń
 13. Raczej nie wybiorę się na ten film.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I chyba dobrze zrobisz. Przynajmniej będziesz mniej podatny na przejęcie opinii reżysera.

   Usuń
 14. Nie oglądałam tego filmu. Zresztą mam dość już tego całego Smoleńska. Naprawdę. Ciągłe miesięcznice, budowanie pomników nie tam gdzie trzeba. Jeszcze wprowadza to do podręczników historii zapewne wraz z reformą edukacji (jak dobrze, że mnie to już nie będzie dotyczyć).
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście mnie też ta reforma nie będzie dotyczyć, bo jestem rocznikiem, który idzie starą reformą i chwała za to !

   Usuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM