Czym jest upadłość konsumencka?

Zadłużenie to coś, co potrafi zniszczyć życie i przysporzyć wielu kłopotów. Wiele osób dochodzi do takiego momentu, że nie ma pojęcia już jak poradzić sobie z długiem. W wyjątkowo trudnych sytuacjach konieczne jest podjęcie radykalnych działań. Jednym ze sposobów rozwiązania takich problemów jest ogłoszenie upadłości. Wiadomo, że jak każde rozwiązanie wiążę się z nią wiele plusów, minusów i konkretnych rezultatów, z którymi należy się mierzyć.

Upadłość konsumencka to specjalna procedura sądowa pozwalająca na oddłużenie osób, które przestały radzić sobie ze spłatą zobowiązań. Takie wyjaśnienie możemy znaleźć na większości stron, kiedy tylko wpiszemy termin w wyszukiwarkę internetową.

Wszczęcie takie postępowania ma wiele konsekwencji. Wśród nich są mniej i bardziej dokuczliwe. Zanim ktokolwiek podejmie tak duży krok musi dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, bo być może jest jeszcze jakiś inne wyjście, mniej uciążliwe. 

 Kiedy jednak nie ma innego wyjścia i wnioskodawca ogłosi upadłość konsumencką traci on prawo do kontroli i rozporządzania swoim majątkiem. Wszystko, co posiada, w tym momencie przestaje należeć do niego – nawet wynagrodzenie, które pobierał z tytułu wykonywanej pracy.  Nie może więc sprzedać np. samochodu, mieszkania czy innych towarów. Cały majątek w tym momencie staje się majątkiem upadłościowym.

Jedną z złych konsekwencji upadłości konsumenckiej jest ograniczenie możliwości zawierania umów. W praktyce oznacza to, że dłużnik może kupować jedynie żywność i inne podstawowe artykuły niezbędne do przeżycia. Zakup innych produktów leży w gestii syndyka. Surowo zabrania się również zawierania umów, które mogłyby zwiększyć zadłużenie.

Trochę dużo informacji, prawda? Pamiętajcie jednak, że jeśli faktycznie będziecie musieli się zmierzyć z taką sytuacją to nie działajcie na własną rękę, ponieważ może to spowodować generacje kolejnych, niepotrzebnych kosztów i w tym wypadku skorzystajcie z pomocy specjalisty. Informację dotyczącej opisywanego wyżej problemu otrzymacie na stronie: https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/. Na pewno otrzymacie tam niezbędną pomoc!

Komentarze

INSTAGRAM