Znaczenia kwiatów i ich kolorów

Od dawna poszczególne kolory miały w wielu kulturach różne znaczenie oraz symbolikę. Właśnie za pomocą barw wyrażano swoje zamiary, potrzeby i uczucia. Co prawda współcześnie nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi do symboliki poszczególnych kwiatów i znaczenia ich kolorów, ale trzeba pamiętać, że czasem jeden kwiat potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów.

BIAŁY
Białe kwiaty oznaczają czystość, niewinność, wierność, mądrość oraz pokój. Nie bez powodu jest tak powszechny w florystyce ślubnej, aby podkreślić szczere uczucia przyszłych małżonków. Bukiet białych kwiatów wręcza się również, kiedy chcemy wyrazić  swój szacunek. 


Biała róża oznacza uduchowioną miłość, pokój i czystość.  Lilia  to wyraz cnoty oraz świadczy o dobrych intencjach. Narcyz symbolizuje egoizm ukochanej osoby, ale również zazdrość. Stokrotki to symbol dziecięcej niewinności. Konwalia w symbolice kwiatów oznacza nieśmiałość, delikatność, są kwiatami młodych i zakochanych.

RÓŻOWY
Różowe kwiaty są świetną alternatywą dla tych w kolorze czerwonym lub żółtym, ponieważ zachowują równowagę pomiędzy miłością a przyjaźnią. Różowy symbolizuje kobiecość, delikatność, romantyczność. Różowy bukiet wręczamy wtedy, gdy chcemy podkreślić urok i wyrazić podziw dla obdarowanej osoby. Będzie to także dobry prezent dla krewnych czy przyjaciół, ponieważ kolor ten reprezentuje także troskę i wdzięczność.

Róża w tym kolorze oznacza niepewność w miłości. Natomiast cyklamen symbolizuje ostateczne rozstanie, bez szans na pogodzenie. 


CZERWONY
Czerwień bez dwóch zdań to kolor związany z sercem i całą sferą uczuć. Od dawna uznawany jest za kolor miłości. Bukiet kwiatów w tym właśnie kolorze jest oznaką głębokich uczuć i naszego zainteresowania drugą osobą. Czerwień symbolizuje również pożądanie, siłę i odwagę.

Czerwona róża oraz tulipan są wyznaniem bezgranicznej miłości, natomiast  goździk oznacza silną lecz niespełnioną namiętność. Maki symbolizują pocieszenie i wsparcie.

ŻÓŁTY
Kolor żółty ma wiele znaczeń, które w zależności od okazji mogą symbolizować pozytywne i negatywne emocje. Współcześnie kwiaty w tym kolorze są symbolem głównie przyjaźni i szczęścia. Bukiet w tym kolorze idealnie sprawdzi się , kiedy chcemy na przykład pogratulować komuś sukcesu, a także niespodzianką dla przyjaciółki czy siostry. W wielu krajach barwa ta uznawana jest jako kolor słońca, a kwiaty w tym kolorze przynosi się świeżo upieczonym mamą.  Z drugiej strony żółty kolor może oznaczać zdradę oraz zazdrość. Jednak może nie bądźmy takimi pesymistami, co? 

Słonecznik z jednej strony oznacza dumę i pychę, a z drugiej szczęście i ciepło. Żółta róża to oznaka zaprzepaszczonego uczucia lub oddaną przyjaźń. Żonkil to przede wszystkim zazdrość, ale również miłość bez wzajemności.


FIOLETOWY
Fioletowy podobnie jak kolor żółty również ma dwa znaczenia. Dawniej był uznawany za kolor smutku i żałoby. Obecnie ma bardziej pozytywne znaczenie. Powinien kojarzyć się nam z bogactwem i wyjątkowością. To świetny sposób, aby pokazać, że obdarowana przez nas osoba jest dla nas wyjątkowa i wiele znaczy dla nas jej obecność w naszym życiu.

Bez pokazuje sporą witalność, początek nowej miłości, szalonej i zazwyczaj młodzieńczej. Dostanie bratka to pokazanie, że zawsze pamiętamy o tej osobie i liczymy na to, że i ona o nas pamięta. Hiacynt to kwiat przebaczenia. Fiołki wyrażają nasz smutek i żal, a lawenda to oznaka braku zaufania. 


NIEBIESKI 
Niebieski jest oznaką świeżości, pokoju i wierności. Na bukiet w tym kolorze decydujemy się, kiedy chcemy podkreślić nasze zaufanie i oddanie. Niebieski również bardzo dobrze uspokaja i ,,odbiera" zmartwień, będzie on dobrym pomysłem na prezent dla osób chorych i zestresowanych. 

Niezapominajki to w przenośni prośba o pamięć i kontynuację waszej znajomości. Chaber to symbol miłosnego uczucia.


Jestem ciekawa czy zwracaliście kiedykolwiek uwagę na kolory i kwiaty. Przy kupnie kierujecie się bardziej ich symboliką czy bardziej upodobaniem?

Komentarze

 1. Wie, że pewnie to niepopularne,ale ja nie przepadam za kwiatami....choć niektóre mnie zachwycają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie nie ma w tym nic dziwnego. Nie każda kobieta musi uwielbiać kwiaty :D

   Usuń
 2. uwielbiam kwiaty, gdy sama je kupuję to nie zwracam uwagi na kolor ale gdy dostaję to już ma znaczenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż myślę, że wiele osób nie świadomie kupuję taki, a nie inny kolor :)

   Usuń
 3. Raczej nie zwracam uwagi na kolor kwiatów, nie ma to dla mnie większego znaczenia. Ale jest to ciekawy temat :)

  OdpowiedzUsuń
 4. mowa kwiatów jest dla mnie tajemnicą, bo nie wszystko znam

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie zwracam uwagi na kolor. Kwiat, to kwiat i bez względu na kolor jest piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kwiaty bardzo lubię, ale nie znałam ich od tej strony ;d

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny wpis na temat kolorystycznych znaczeń kwiatów

  OdpowiedzUsuń
 8. No to się dowiedziałam dlaczego lubię niebieski .

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny wpis. Nie słyszałam jeszcze o tym :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam o tych rzeczach :) Ja raczej kieruje się upodobaniem. O symbolice zupełnie nic nie wiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fascynujący artykuł!
  Lubię czytać takie rzeczy i dowiadywać się znaczenia kwiatów i kolorów ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś w tym jest. Mój ukochany kolor to biały i również się to dotyczy kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super że przytoczylas bliżej znaczenie tak ważnych kolorów dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobrze znać te znaczenia, bo czasami nieświadomi można popełnić małe faux pas ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie zastanawiałam się nad znaczeniem koloru kwiatów. Kupuję takie, które lubię i mi się podobają, ale miło się było tego dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fiolet, fiolet, fiolet...! Kolor melancholii. Kolor wyjątkowości. Mój numer jeden!

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam kwiaty we wszystkich kolorach, ale nigdy nie zastanawiałam się nad znaczenienich kolorów. Super teraz już wiem

  OdpowiedzUsuń
 18. Niektóre z nich znałyśmy, ale kilka było dla nas ogromnym zaskoczeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesujący wpis :) Ja uwielbiam kwiaty czerwone i żółte :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę przyznać że nigdy nie zastanawiałam się nad kolorystyką kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie znałam tej symboliki kwiatów i kolorów. Lubię wszystkie kwiaty

  OdpowiedzUsuń
 22. Kolory mają wielkie znaczenie, bez względu na to, czy spojrzymy na kwiaty,ubiór, czy makijaż.

  OdpowiedzUsuń
 23. Pracowałam przez jakiś czas w kwiaciarni i wiem, że sporo osób zwraca uwagę na znaczenie koloru kwiatów podczas zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 24. intrygujące, nie wiedziałam, że taka symbolika istnieje :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM