Na co warto zwrócić uwagę odwiedzając Tarnowskie Góry?

Tarnowskie Góry to przeurocze, historyczne miasto położone na skraju górnośląskiej aglomeracji. Co sprawia, że to miasto w każdym roku zyskuje na popularności?


Miasto Tarnowskie Góry założył książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku, a stało się tak, ponieważ co związane było z odkryciem rudy cynku oraz ołowiu z domieszką srebra. Odkrył je słynny chłop Rybka. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy  zdobyli pracę w podziemnych chodnikach. Dziś po wielowiekowej działalności górniczej pozostała tylko sieć podziemnych tunelów rozciągających się się pod całym miastem. To właśnie te podziemne trasy turystyczne można dzisiaj zwiedzać w Zabytkowej Kopalni Srebra. 

Najbardziej znaną atrakcją miasta jest zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga, które zwiedza się płynąc podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa.


Nie można nie wspomnieć o szesnastowiecznym rynku, gdzie w dzisiejszych czasach wyróżnia się przepiękny Ratusz, który często nazywany jest perłą Górnego Śląska.

Zaczynając zwiedzanie rynku od numeru jeden trafimy na kilka podcieniowych domów z XVI wieku, gdzie dawniej kwitł tam handel. Będąc na płycie miło zobaczyć drewnianą studnię, która przypomina o górniczych losach miasta.


Będąc w Tarnowskich Górach nie można nie przejść się ulicą Krakowską, która potocznie nazywana jest Deptakiem, gdzie warto zwrócić uwagę na Gwarka oraz cudnie odrestaurowane kamienice. 


Każdego roku, na cześć przejazdu Jana III Sobieskiego przez miasto, świętowane są
Gwarki. W ramach tego wydarzenia organizowanych jest szereg imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych.

W samym mieście na smakoszy czeka wiele dobrych restauracji, kawiarni, czy małych knajpek, gdzie każdy zadba o swoje podniebienie. Kawiarnie znajdziecie głównie wokół  niezwykle klimatycznego rynku. Tam polecam lody Lodoovka, no uczta dla słodko lubych. Jeśli szukacie czegoś azjatyckiego, to w samym centrum znajdziecie restaurację Akira Sushi, gdzie serwują bardzo dobre sushi. No i nie można zapomnieć o Gospodzie u Worchema w Starych Tarnowicach, gdzie przy w pięknym wnętrzu, zjecie pyszny staropolski obiad. 


To także miasto, gdzie z każdym rokiem przybywa mieszkańców. Znajduje się tam wiele pięknych okolic i co rusz pojawiają się nowe domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach.

Mam nadzieje, że to miasto zainspiruje Was, tak jak mnie. Mieliście okazję być kiedyś w okolicach ziemi tarnogórskiej?

Komentarze

 1. Przepiękne miejsce zachęciłaś mnie do odwiedzenia go ❤️🍀

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja byłam tam tylko przejazdem i teraz żałuję, że nie zwiedziłam. Uwielbiam podziemne trasy turystyczne, jednak mam pytanie: zjeżdża się w dół windą czy są schody?

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne super miejsce do zwiedzenia:}

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to się mówi cudze chwalicie swego nie znacie. Czas poznać nowe miejsca😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam żut beretem pora się wybrać. Podziemny szyb wyglada ekstra

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie tam, a jeszcze nie byłam niestety.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super artykuł :) Do Tarnowskich Gór nie mamy tak daleko. Może wybierzemy się na wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie byłam tam ale jest to piękne miasto!

  OdpowiedzUsuń
 9. byłam tam kilka razy :) piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję Wam za ten wpis! Przypomniało mi się dzieciństwo spędzone w tym cudnym mieście:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis, a miejsce naprawdę godne polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy tam nie byłam. Szkoda, mogłaś dodać więcej zdjęć. :) Ma swój urok to miasto.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM

Obserwatorzy