8 powodów dla których warto czytać.

Gdzie się nie obejrzymy, czy to w szkole, czy nawet w reklamie usłyszmy: Czytaj! I nie jest w tym nic dziwnego, ponieważ aż 35 % Polaków wcale nie czyta książek. Podobno im wyższe wykształcenie, tym wyższy odsetek czytelników. To w takim razie dlaczego z roku na rok czytamy coraz mniej?

W dzisiejszych czasach mamy naprawdę duży wybór jeżeli chodzi o dostępność literatury. Mamy wiele księgarni, bibliotek (Tutaj przeczytasz czemu warto korzystać z bibliotek).
A jeżeli nie chcę Nam się wychodzić z domu korzystamy z księgarni internetowych.



Coraz popularniejsze staje się również korzystanie z czytnika, gdzie wiele książek możemy znaleźć za darmo ( O takich stronach przeczytasz w tym poście).
Dzisiaj chciałabym Wam pokazać powody dla których warto sięgnąć po chociażby jedną książkę w miesiącu :) 

1. Rozwijają wyobraźnię- to chyba najważniejszy czynnik. Kiedy czytamy te wszystkie wspaniałe opisy postaci, natury czy pomieszczenia, w naszej głowie od razu pojawia się zarys tych wszystkich rzeczy. Bez wyobraźni ciężko byłoby nam w życiu. Bez niej nie poradzimy sobie w żadnym zawodzie,bez niej nie umielibyśmy przewidywać konsekwencji naszych działań, jest nam przydana przy wielu czynnościach każdego dnia. 


2. Kształtują charakter- ile razy czytając coś nie podziwmy jakiegoś bohatera za silna wolę walki, za wieczny optymizm, a nawet za niezmienność swojego ponurego charakteru. Czasem jego postawa nam bardzo imponuje i chcemy przejąć jakieś zachowanie w swoje życie. Ja przynajmniej tak robię. Oceniamy pozytywne i negatywne postępowania i w 100% zapamiętujemy je. 

3. Poprawiają pamięć- z każdą nową przyswajaną przez nas wiedzą, nasz mózg tworzy nowe lub poprawia działanie już istniejących synaps oraz spowalnia proces ich obumierania. Dzięki temu czytelnicy mają dużo większą lepszą pamięć, niż osoby, które tylko oglądają telewizję.



4. Zwiększają otwartość i pewności siebie- dzięki poszerzaniu wiedzy osoby czytające książki chętniej zabierają głos w rożnych tematach a tym samym stają się pewniejsi siebie.

5. Uspokajają- kiedy zatapiamy się w naszej lekturze często zapominamy
o sprawach życia codziennego. I bardzo dobrze. Przecież jakoś musimy sobie poprawić samopoczucie. 

6. Opóźniają demencję i spowalniają rozwój choroby Alzheimeraludzie, którzy regularnie czytają, a także grają w gry logiczne są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój demencji czy Alzheimera. Co ciekawe, oglądanie telewizji wywiera na nasz mózg skutek zupełnie odwrotny.

7. Uczą myślenia- Nasz mózg podczas czytania ciągle myśli, przez co stajemy się o wiele bardziej produktywniejsi i możemy po prostu szybciej funkcjonować.

8. Inspirują- ile razy po przeczytaniu książki mamy wspaniały pomysł?Książki inspirują również do działania. Podobno ponad 3/4 dobroczyńców to właśnie osoby aktywnie czytające. Czytelnik ma w sobie o wiele więcej wrażliwości i empatii do drugiego człowieka.

Oczywiście chyba nie trzeba wspominać, że książki poprzeżerają nasze słownictwo oraz zwiększa koncentracje. Co ciekawe kobiety korzystniej oceniają panów, którzy czytają książki.

Jeżeli macie jakieś inne korzyści, o których tutaj nie wspomniałam śmiało piszcie je w komentarzach.


Tutorial powstał we współpracy z portalem kobieceporady.pl

Komentarze

  1. Czytanie jest bardzo ważne, wbrew temu co uważają inni. Dlatego tak bardzo ważne jest to, żeby czytać dzieciom, ponieważ bardzo pozytywnie wpływa to na ich rozwój.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście ważne aby od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach iskierkę do czytania :)

      Usuń
  2. Ja czytam namiętnie od dzieciństwa i nie sądzę by to się zmieniło. Książki do zawsze były moim największym relaksem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O oby tak dalej :) Jednak chyba ciężko zmienić takie nawyki ;)

      Usuń
  3. To smutne, że obecnie aż tak odbiega się od czytania książek. Ludzie wolą wszystko w skrócie, podane na tacy, nie maja czasu na przemyślenia i powolne dochodzenie do morału ;D
    Uwielbiam czytać i chyba nic tak nie odrywa mnie od rzeczywistości jak kawa i herbata w towarzystwie dobrej książki ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście część ludzi woli przeczytać streszczenie niż samą książę. :)
      Oby więcej takiego towarzystwa :)

      Usuń
  4. Nie wyobrażam sobie nie czytać ;) A książek nigdy za mało :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wyobrażam sobie życia bez książek - odkąd pamiętam czytałam dużo i często. Dlatego każdy kolejny raport o polskim czytelnictwie mnie martwi i przeraża jednocześnie. Jednak nie ma się co dziwić, że ludzie nie czytają skoro rodzice wolą mieć dziecko z głowy dając mu komputer, telefon i tablet zamiast od najmłodszych lat zaszczepić w nich chęć czytania. Dla mnie czas z książką to idealny sposób na relaks :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Statystyki są jak dla mnie przerażające. Jednak tak ja powiedziałaś od najmłodszych lat rodzice powinni czytać i dawać przykład pociechą. A z tym niestety bywa różnie. :)
      Pozdrawiam

      Usuń
  6. Zawsze zastanawiałam się , dlaczego oglądając film na podstawie jakiejś książki, czuję niedosyt. Brakuje mi wielu elementów i czegoś, czego nie potrafię nazwać, czasami nawet czuję rozczarowanie. Książka jest zawsze lepsza, może dlatego, że obraz calej historii tworzymy sami podczas czytania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście na początku wolę przeczytać a później film. Zawsze jest to ciekawe porównanie. Rzeczywiście czasami czuję rozczarowanie jednak już na samym początku wiemy, że ,,Film powstał na podstawie książki"
      Pozdrawiam

      Usuń
  7. Nieprzekonanych chyba ten wpis nie przekona, trzeba znaleźć jakąś inną drogę, żeby do nich dotrzeć.

    krytyk.com.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeciwnika zawsze będzie trudno przekonać. Własne zdanie bardzo ciężko zmienić. Mam nadzieję, że chociaż uświadomiłam część (nie)czytających jak ważne jest czytanie.
      Jeszcze znajdziemy argument nie do podważenia.
      Pozdrawiam

      Usuń
  8. Książki mogą być inspiracją przy tworzeniu fotografii, obrazów czy komponowaniu muzyki. Bardzo piękny wpis. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Inspiracje są wszędzie, wystarczy się tylko rozejrzeć.

      Usuń
  9. Bardzo istotne powody, zwłaszcza jeśli poprawiają naszą kondycję umysłową. Teraz może tego człowiek nie odczuje, ale na stare lata z pewnością.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze sutki odczuwamy stosunkowo późno. :)
      Ale zawsze możemy próbować to zmienić.

      Usuń
  10. Sporo tych korzyści się znalazło. Rozwijanie kondycji umysłowej, naszego słownictwa czy wyobraźni to coś dla mnie bardzo ważnego. Natomiast a propo pewności siebie nie zgodzę się. Od zawsze kochałam czytać książki, ale nigdy nie byłam pewna siebie niestety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zawsze musimy być pewni siebie ,,na forum". Swobodniej możemy się wypowiadać w ,,swoim" gronie. Jednak nie twierdzę, że tak musi być zawsze.
      Trafne spostrzeżenie.
      Pozdrawiam

      Usuń
  11. mnie do czytania nie trzeba przekonywać, uwielbiam to robić!

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja staram sie czytać zawsze i wszędzie, chociaż czas nie jest moim sprzymierzeńcem :D

    OdpowiedzUsuń
  13. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że czytające dzieci zamienią się w myślących dorosłych. Ten podział wieku jest tutaj umowny :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Czytanie ma wiele plusów,jest nie tylko przydatne ale również potrafi być przyjemne. Tylko to też kwestia co kto lubi. W obecnych czasach czytanie jest chyba zbyt trudne dla wielu (zwłaszcza młodych) osób,bo łatwiej obejrzeć film czy przyjemniej pograć w grę. W ten sposób człowiek się cofa zamiast rozwijać. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak powiedziałaś dla niektórych lepiej obejrzeć film, zagrać w grę czy po prostu nic nie robić. Jednak nie wiedzą co tracą :)

      Usuń
  15. Czytanie wspaniale buduje więź rodziców z dziećmi (może nie buduje, ale na pewno wzmacnia). Chociażby z tego powodu warto sięgnąć po książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. My do dzisiaj podczas podróży autem przeczytamy jakiś fragment rodzinnie. Może niekoniecznie jest to książka, ale liczy się:)

      Usuń
  16. Utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że moje nieustanne czytanie nie pójdzie na marne. Wprawdzie nie są to książki czytane dla przyjemności, tylko zawodowo o tematyce nic nie mającej wspólnego z "lekką literaturą", no ale to cały czas to samo czytanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak. Czytanie to zawsze czytanie. A co czytasz, jeżeli można wiedzieć?

      Usuń
  17. Ja czytałam od dziecka i nadal uwielbiam. Ostatnio mialam przerwę, bo wmowiłam sobie, że nie mam czasu... Ale była to straszna głupota. Od nowego roku codziennie czytam choć parę stron i od razu mam lepszy humor i łapie dystans do świata. Nawet zaowocowało to nowym działem na blogu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy. Książki naprawdę potrafią inspirując i chyba nigdy nie przerwę mojej przygody z czytaniem.
      Pozdrawiam :*

      Usuń
  18. Żałuję, że już nie mam tak dużo czasu na czytanie, jak kiedy byłam w szkole. To były czasy... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może spróbuj chociaż kilka kartek dziennie. Mi to od razu poprawia humor :)

      Usuń
  19. Ja bym jeszcze dodała, że pozawlają odpocząć oczom od ciągłego gapienia się w monitor komputera, laptopa czy smartfona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak. Zawsze to jakieś urozmaicenie dla naszych oczu.

      Usuń
  20. I wzbogacają wewnętrznie :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Zawsze uwielbiałam czytać. Myślę, że już mi to nie przejdzie. Molem książkowym zostaje się raz i to na całe życie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Tego po prostu nie da się wykorzenić :)

      Usuń
  22. opóźnianie demencji - to coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Mnie do czytania namawiać nie trzeba ;) czytam odkąd pamiętam i choćbym nie wiem jak ciężki dzień miała za sobą to bez przeczytania choć kilku stron nie zasnę ;) tęsknie za czasami kiedy mogłam spędzić cały weekend z książką :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tak samo. teraz mój czas to jedna wielka gonitwa. Ale podobnie jak ty muszę przeczytać chociaż kilka stron dziennie :)

      Usuń
  24. Ja także uważam, że powinniśmy czytać. Kiedyś nie chciałam sięgnąć do książki, a dzisiaj bardzo to lubię :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele osób tak ma i zazwyczaj żałuje,że molem nie zostało wcześniej :)To naprawdę dobry nawyk.

      Usuń
  25. To prawda książki to właśnie to coś, co pomaga zrozumieć nam otaczający nas świat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo trafne spostrzeżenie. Książki to po prostu to coś ;)

      Usuń
  26. Ciekawe zestawienie :) Nie zastanawiałam się dotąd nad tym

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o czymś co otacza Cię wkoło. A książek mamy chyba pod dostatkiem :)

      Usuń
  27. Każdy powód żeby sięgnąć po książkę jest dobry! Dlatego im ich jest więcej, tym lepiej. Niech by każdy stworzył sobie taką listę korzyści, a już podniósłby się poziom czytelnictwa w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  28. Zgadzam się z każdym punktem. Czy to nie Umberto Eco napisał kiedyś, że "Kto czyta książki, żyje podwójnie"? ;-)
    Pomijając już rozwój słownictwa, bo o tym pisałaś, to książki też uczą nas poprawnego piasnia - niejako nasze oczy przyzwyczajają się do danych wyrazów i gdy napiszemy je błędnie to... wiemy, że coś jest nie tak :D Więc także im więcej czytasz, tym poprawniej piszesz :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niego wiedziałam, że ten wspaniały cytat należy do niego :) Jak widać bez czytania jest po prostu... ciężko :)

      Usuń
  29. Kolejny ważny aspekt czytelnictwa - można rzucać znajomym nazwiskami i patrzeć jak się pocą. Ale to tylko jak się jest złym człowiekiem. Jak jest się dobrym to uczysz się gotować i pracować nad sobą i swoją przyszłością.

    Kub.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha ha. A co jak znajomi znają nazwisko? Można wdać się w dyskusję.
      Pozdrawiam

      Usuń
  30. Dom bez książek to jak ogród bez kwiatów:)Kocham książki!

    OdpowiedzUsuń
  31. Zgadzam się ze wszystkimi wymienionymi tutaj punktami :). Książki powinien czytać każdy , masz racje , że kształtują nasz umysł , charakter oraz rozwijają naszą wyobrażnie. A przede wszystkim z różnych książek można się wiele dowiedzieć.
    http://xgabisxworlds.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  32. W pewnym momencie książki zaczęły mnie bardziej wychowywać niż rodzice - w sumie musi kiedyś nadejść taki moment, kiedy sami musimy zacząć czerpać wartości z innych źródeł, jednocześnie decydując, czy są dobre i złe.
    Czytanie książek niesamowicie poprawia styl pisania oraz ortografię :)
    Pozdrawiam
    Tutti
    MÓJ BLOG

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście :) Nie wszystkiego dowiemy się też od rodziców :) Książki to fantastyczna sprawa :)

      Usuń
  33. Zgadzam się, zgadzam się i zgadzam się :) Od kiedy zaczęłam czytać książki (co było dawno temu), nie wyobrażam sobie dnia bez nich.
    Wcześniej nie wiedziałam o tym, że spowalniają Alzheimera. Świetna wiadomość :D A tym poprawianiem pamięci, to serio coś w tym jest. Jakimś dziwnym sposobem od zawsze nauka przychodziła mi z łatwością (zapamiętywanie formułek czy logiczne myślenie).
    Jeszcze raz świetny post
    Pozdrawiam
    Aleks ;)

    P.S. A jak już mowa o czytaniu, to są też ciekawe blogi. Nie wiem, czy mój można do nich zaliczyć, ale to pozostawiam Twojej ocenie.
    http://biale-pioro.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście (jak z reszta widać) uwielbiam czytać. Czytam kiedy mogę a z czasem bywa rożnie. Jednak uczenie się niektórych regułek mi czasami po prostu nie idzie :) Bardzo dziękuje za linka. Już zerkam na bloga :)
      Pozdrawiam

      Usuń
  34. Ja bym dodał jeszcze, że zmieniają sposób myślenia. Nie, nie chodzi mi o poszerzanie wyobraźni, wiedzy, umiejętności tylko o sposób rozumienia świata, poglądy na różne rzeczy, wewnętrzne podświadome przekonania. Możesz np. myśleć, że pieniądze trudno się zarabia, ale jest to twoje podświadome przekonanie. Jeśli czytasz książki rozwojowe to w pewnym momencie możesz dojść do przekonania, że pieniądze zarabia się łatwo. To jest taki prosty przykład, ale pokazuje mechanizm podświadomych przekonań. Możesz np. myśleć, że blogowanie nie jest dla ciebie ale jeśli zaczniesz czytać inne blogi, książki, to znów możesz dojść do przekonania, że jednak blog jest w zasięgu twojej ręki. Książki zmieniają sposób myślenia, a sposób myślenia wpływa na nasze działanie a działanie przekuwa się w rezultaty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej bym tego nie ujęła. Świetna uwaga i spostrzeżenie ♡
      Większość spraw jest kwestią myślenia

      Usuń
  35. "Podobno ponad 3/4 dobroczyńców to właśnie osoby aktywnie czytające."- tego nie wiedziałem.

    OdpowiedzUsuń
  36. Kurcze sama po sobie widze, że mam coraz mniej czasu na książki, a szkoda. Kiedyś czytałam dużo i namiętnie, i od czytania tez zaczęło sie moje blogowanie (bardziej od książek). POzdrawiam :)

    daisylikeme.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też coraz trudniej znaleźć czas na czytanie. Nicby coraz bliżej lata... Ale z czasem bywa różnie

      Usuń
    2. Mi też coraz trudniej znaleźć czas na czytanie. Nicby coraz bliżej lata... Ale z czasem bywa różnie

      Usuń
  37. Mnie nie trzeba przekonywać do książek, bo kocham je od dziecka. Jednak kilku powodów sama bym lepiej nie ujęła i wezmę je sobie do serca.

    OdpowiedzUsuń
  38. Przede wszystkim przekazują wiedzę, uczą, ale także pozwalają rozwijać empatię, dzięki nim można pokazać swoją pasję oraz talent innym ludziom, są pamiątką i naszym śladem pozostawionym na kartach historii. Dłuuuugo można by tak jeszcze wymieniać ;)

    OdpowiedzUsuń
  39. Od siebie dodałbym powód 9 — czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, to czytanie rozwija nasze słownictwo, które staje się o wiele większe i piękniejsze!

    OdpowiedzUsuń
  40. Każdy powód sięgnięcia po książkę jest dobry :) Ja takich powodów nie muszę nawet wyszukiwać, bo kocham czytać i nie wyobrażam sobie bez tego życia :)

    OdpowiedzUsuń
  41. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez książek - na tyle zdeterminowało moje życie, że czytanie wieczorem przy słabym świetle skończyło się noszeniem okularów - i super - teraz kolekcjonuję okulary :)

    OdpowiedzUsuń
  42. Nie ma nic lepszego niż móc zatopić się w opowieści daleko od codziennych problemów i przeżywać co dzień nowe historie z bohaterami powieści. <3

    OdpowiedzUsuń
  43. Prawda o dobrym wpływie na życie czytania książek. ja sporo czytam, chociaż miałam też przerwę. Tak chyba jest, że raz czytamy więcej raz mniej a czasami przez kilka lat nie zaglądamy do książek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM