Zakochane święta


Święta, święta, święta! Skoro istnieje określenie jesieniara to ja wprowadzam słowo świętniara :P Kocham ten czas, tę całą otoczkę, którzy niektórzy zwykli nazywać shitem. Dla mnie to ten czas w roku, kiedy cuda faktycznie się zdarzają, a świat jakby staje się lepszy.

Co wiadomo nie od dziś - oprócz tego, że lubię święta oczywiście - przepadam za opowiadaniami. Kilka historii zamkniętej w postaci jednej książki. Czyż to nie jest czysta magia? Kiedy tylko Wydawnictwo Plectrum zaproponowało nam patronat świątecznego zbioru opowiadań, nie mogłyśmy odmówić!

Nie tylko dlatego, że są to opowiadania, ale także dlatego, że cały zysk z antologii idzie na fundację Rak n Roll, która działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Szczytny cel prawda?

Co znajdziemy w środku?

Jedenaście opowiadań - wszystkie pełne pasji, pragnienia, a przede wszystkim kochania - i to dosłownie jak mówi przysłowie "Kochać i być kochanym". Każdy z bohaterów gdzieś w środku marzy o miłości i to właśnie wspólny mianownik każdego z opowiadań.

Zbiór stworzony został napisany przed jedenaście autorek - dla niektórych była to kolejna pozycja do pisarskiego dobytku, a dla innych dziewczyn debiut. Z osobna gratulujemy każdej z Was, kawał dobrej roboty!

 • Karolina Zielińska „Cud” - malownicze Bieszczady, bezinteresowna pomoc, czerwony Anioł i świąteczny jarmark <3

 • Aleksandra Możejko „Asystentka na święta” - chłód, bezwzględność, a mimo wszystko pragnienie czułości, opieki.

 • Monika Sawicka „Świąteczny cud” - zachłyśnięcie życiem, kokieteria, dużo emocji!

 • Agnieszka Kowalska-Bojar „Najgorsze czeka nas w przeszłości” - wzruszająca, trudna, przejmująca, a ostatecznie bardzo oczyszczająca.

 • Ewa Maciejczuk „Świąteczny galimatias” - spotkanie po latach, które zaskoczy nie tylko po przez przypadkowe spotkanie, ale także i namiętnością.

 • Aleksandra Mroczkowska „Nie zapomniałem” - uroki stolicy Tatr, walka z bólem po rozstaniu i prawdziwy świąteczny cud :)

 • Dakota Arizona „Szkolna opowieść wigilijna” - wspólne przedstawienie dwóch nie lubiąc się i zupełnie z pozoru obcych sobie osób, których wspólna praca wskrzesza nieznane wcześniej uczucia <3

 • K. Hellishdeer „Viscum” - debiut wigilijny głównej bohaterki, jej niezdarności, która owocuje ciepłymi doznaniami swojej ofiary.

 • Justyna Nowak-Wysocka „Merry Christmas Mr. Blood” - releksyjna historia człowieka, który z pozoru zły - nosi w sobie wiele miłości, a także dobroci.

 • P.K. Farion „(Nie)zapomniane święta” - wzruszająca opowieść o trudnościach jakie niesie ze sobą przeszłość, śpiączka, a także rzeczywistość, której nie pamiętasz.

 • A.M. Fluffy „Święta z fanem” - debiut, który naprawdę zaskoczył mnie najbardziej. Pociąg, pisarka i fan - przemiła historia - pełna humoru, ale także i życiowych refleksji, no i oczywiście miłości!

 • Nie chciałabym Wam zdradzać fabuły, bo nie na tym polega recenzja - ona ma Was zachęcić do przeczytania :). Co muszę zaznaczyć już na samym początku to fakt, że jako czytelniczce każda autorka była debiutantką.

  Jedenaście świątecznych opowiadań - każde różne, ale mimo to na swój sposób magiczne. Wszystkie spośród autorek mają swój unikalny styl, co także było dla mnie ważne i odkąd sama działam na tym obszarze, nie tylko jako recenzentka, ale jako korektora i osoba, która także tworzy własne historie, było to niezwykle ważne. W końcu tyle się teraz czyta o plagiatach, kopiowaniu całych historii i wydawaniu pod swoim nazwiskiem. Uwierzcie mi, że jestem na to wyczulona :P. 

  Dlatego tu też ogromne brawa dla autorek za stworzenie unikalnych historii, co wcale nie jest proste. Nie tylko ze względu na wenę, ale także ilości publikowanych historii na rynku wydawniczym.

  W antologii znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie - wzruszenie, śmiech, niezwykłe poczucie humoru bohaterów. Nie zabraknie elementów zaskoczenia, a nawet szczypty czułości i pikanterii. Czy od świątecznych opowieści możemy wymagać więcej?

  Każda z historii mimo że się różnią - staną się dla Was, drodzy czytelnicy, niezwykłym umilaczem w ten długi zimowy czas. Zdecydowanie poczułam magię świąt, do czego i Was już teraz zachęcam.

  Jeśli chcesz wesprzeć inicjatywę to koniecznie zajrzyj do księgarni Empik, Taniaksiazka.pl i wielu innych, gdzie zakupisz swój egzemplarz!

  Komentarze

  1. Siostra przepada za zbiorami opowiadań, więc przekażę jej tytuł tej świątecznej propozycji.

   OdpowiedzUsuń
  2. Też lubię świąteczne nastroje i opowieści.

   OdpowiedzUsuń
  3. Antologie nie są dla mnie - znowu dochodzę do tego wniosku. Wolę czytać normalne książki.

   OdpowiedzUsuń
  4. ostatnio polubiłam antologie, chociaż wcześniej na nie psioczyłam, ale to właśnie ta różnorodność mnie do nich zaczęła przyciągać :-)

   OdpowiedzUsuń
  5. Paulina Kwiatkowska5 grudnia 2021 21:59

   Jestem wielką miłośniczką świątecznych antologii, więc chętnie się skuszę.

   OdpowiedzUsuń
  6. Myślę że skusze się na tą książkę tym bardziej że z miłą checia pomogę.

   OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam świąteczne książki i w tym toku uzbierała mi się całkiem niezła kolekcja. A wszystko dzięki książkowemu kalendarzowi adwentowemu :)

   OdpowiedzUsuń
  8. Dawno nie czytałam opowiadań, a te świąteczne mogą być super.

   OdpowiedzUsuń
  9. Czasem właśnie krótkie formy literackie towarzyszą mi podczas wieczornych sesji z książką, a ksiązka wydaje się dobrym pomysłem na prezent dla mojej koleżanki. :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Interesują mnie świąteczne opowiadania, ale jakość nigdy nie miałam okazji przeczytać. Ewidentnie też jestem świętniarą :D na moim blogu BLOGMAS, codziennie świąteczne wpisy...zapraszam :)

   OdpowiedzUsuń
  11. Cel jest bardzo szczytny i popieram takie akcje, także chętnie sobie kupię egzemplarz :)

   OdpowiedzUsuń
  12. Same nowe dla mnie nazwiska, więc z chęcią sięgnę, bo nie ma lepszego sposobu na zapoznanie się ze stylem pisania jak właśnie przeczytanie jakiegoś krótkiego opowiadania.

   OdpowiedzUsuń

  Prześlij komentarz

  INSTAGRAM