Trzecia płeć?

Każdy z nas spotyka na swojej drodze taką osobę. W sklepie, w pracy, czy na spacerze. I dość często patrzymy na nią z góry, dlaczego?

Trzecia płeć to sarkastyczne określenie dla osób niepełnosprawnych, sami nadali sobie takie określenie, widząc jak takie osoby traktuje społeczeństwo.

Smutne jest to, że w dzisiejszych czasach jeszcze spotykamy się z dyskryminacją osób, które w jakiś sposób są niesprawne. Tyle przecież mówi się o tolerancji, szacunku do drugiej istoty, dlaczego więc nadal patrzymy na taką osobę z góry (w przenośni i rzeczywistości)? Dlaczego jedyne co potrafimy zrobić to przykleić odpowiednia etykietkę? To nic innego jak dewiacja społeczna!

Żyjemy w świecie pełnym demokracji, gdzie różnorodność to coś pożądanego. Jednak kiedy w naszym otoczeniu pojawia się osoba niepełnosprawna nie dopuszczamy ich odmienności. Nie jesteśmy w stanie przejść obok niej obojętnie, może nie powiemy, ale to co pomyśleliśmy oraz to, czego nie zrobiliśmy dla tej osoby to nasze. W duchu dziękujemy, że sami jesteśmy zdrowi.

Co możemy zrobić, aby zmienić ten stereotyp zmienić? Czekać aż bariery same runą? Stanowczo nie! Nie bądź bierny.


Dlatego powstała akcja #niepełnoSPRAWNI. Ma ona na celu UŚWIADOMIĆ społeczeństwo, bo to jak traktujemy osoby nie do końca sprawne wynika z naszej niewiedzy! Kto miał nam uświadomić, jak zareagować, co zrobić? Mało kto o tym mówi, bo jest to swojego rodzaj temat TABU.

Projekt ma na celu sprawić, aby o tym mówiono normalnie. Sprawić aby mówiono o tym tak samo normalnie, jak o letniej wyprzedaży.

Komentarze

 1. Fajnie, że podjęłaś ten temat, warto o tym mówić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka akcja to dobry pomysł.
  Zwiększenie świadomości ludzi może pomóc.

  Dominika D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niepełnosprawność czasami nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, więc warto uświadamiać nasze dzieci (i dorosłych także), że nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie dyskryminujmy niepełnosprawnych, tylko dlatego, że np. nie chodzą na nogach tak jak zdrowi ludzie, a jeżdzą na wózkach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałam, że ten tekst będzie zupełnie o czymś innym ;) Nie spotkałam się z określeniem "trzecia płeć" w odniesieniu do niepełnosprawnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo, że jestem niepełnosprawna, to nie spotkałam się z takim określeniem. Może to i dobrze, bo to bardzo krzywdzące określenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo się cieszę ,że poruszyłaś ten temat. Niestety bardzo często spotkać się można z traktowaniem kobiety na wózku jako trzecia płeć. Zapraszam do przeczytania artykułu https://kobieta.wp.pl/trzecia-plec-na-wozku-5982410890424961a

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie pomyślałabym że można by takie osoby tak określić. To przykre, że do tego doprowadzają nasze czasy..

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie tematy w dzisiejszym czasie sa bardzo istotne!

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę się, że coś takiego powstało. Nie powinniśmy ocieniać ludzi po tym czy są zdrowi czy niepełnosprawni :)

  OdpowiedzUsuń
 10. dobra akcja, warto wiedzieć więcej

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety, prawda jest taka, że jakakolwiek inność, odstępstwo od normy nie jest w Polsce tolerowane. Mimo iż wyglądam na zdrowo, to przez tuszę i problemy ze wzrokiem patrzą na mnie jak na dziwoląga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze że ktoś wymyślił taką akcje, warto traktować "innych" tak samo jak wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna akcja! Niestety nie rozumiem, dlatego niektórzy ludzie są tak okropni i patrzą na innych z góry. Nie tylko w przypadku niepełnosprawności, ale również w innych sytuacjach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o tej akcji, warto takie rzeczy promować

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze doceniam takie akcje! Popieram :)

  OdpowiedzUsuń
 16. W życiu nie słyszałam o tym określeniu... i osobiście nigdy nie spotkałam się z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, ale zdaje sobie sprawę, że istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Myślałam, że ten wpis będzie dotyczył osób transseksualnych. Nie rozumiem czemu określenie trzecia płeć ma się tyczyć osób niepełnosprawnych.

  OdpowiedzUsuń
 18. Co za określenie. To są naprawdę biedni ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Super inicjatywe podjęłaś. Taka prawda w dzisaj waszym świecie niepełnosprawni często są wykluczani społecznie, a przecież to takie same osoby jak my. Tak samo czują, kochają i cierpią. Każdy zasługuje na normalne życie. Taka prawda.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wszelkie akcje tego typu zawsze wspieram.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bierność to najgorsze co można zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 22. W dzisiejszych czasach niestety ten temat jest często omijany, a coraz więcej dzieci jest z problemami. Dopiero jak spotyka coś nasze dzieci otwieramy oczy. Ja staram się zawsze podchodzić z miłością, jednak wzrok ludzi, gdy coś jest inne na prawdę rani.

  OdpowiedzUsuń
 23. Super tekst i świetna akcja, oby takich więcej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mega mądre słowa :) Ważny temat poruszyłyście!

  OdpowiedzUsuń
 25. Niestety, ale naprawdę tak jest, wiele razy już o tym myślałam...

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo nie fajnie że w naszym kraju osoby jakkolwiek były inne są źle traktowane przez ludzi to pokazuje jak bardzo nie dojrzałym narodem jesteśmy .. niestety

  OdpowiedzUsuń
 27. Zgadzam się z tobą że to ciągle temat tabu. Według mnie w Polsce panuje coraz większą znieczuluca.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mam nadzieję, że niepełnosprawność przestanie być tabu. Obserwuję poprawę na tym polu w ostatnich latach i mam nadzieję, że tendencja taka zostanie!

  OdpowiedzUsuń
 29. Niestety muszę się z Tobą zgodzić, temat ten jest ciężki i zazwyczaj pomijany

  OdpowiedzUsuń
 30. Super wpis, dobrze,że są ludzie, którzy nie boją się głośno mówić o trudnych tematach.

  OdpowiedzUsuń
 31. Popieram akcję całym sowim sercem, barwo Pani Kamilo za dobry tekst!

  OdpowiedzUsuń
 32. nigdy nie słyszałam takiego określenia "trzecia płeć"

  OdpowiedzUsuń
 33. Fajna akcja, popieram jak najbardziej. A o określeniu "trzecia płeć" nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM