W dobie internetu

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś ile czasu dziennie spędzasz przed ekranem komputera/telefonu? Przypadkiem nie za dużo? Jest tyle rzeczy, które możesz w czasie, kiedy bezmyślnie patrzysz w ekran. Realne rozmowy z przyjaciółką zastąpiły wideo rozmowy, a tradycyjne listy Messenger czy WhatsApp.


Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach ważną pozycją w życiu każdego człowieka odgrywają media - telewizja, radio, a w szczególności internet. To tam toczy się coraz więcej naszych codziennych spraw.  Oczywiście zawsze istnieją dwie strony medalu. 

Z jednej strony to naprawdę piękne. Zawieramy nowe znajomości, które potem przeradzają się w długie lata przyjaźni, a nawet miłości. Poznajemy osoby, z którymi możemy porozmawiać o podobnych zainteresowaniach, hobby. Internet dał nam możliwość szybkiego dzielenia się piękną chwilą. Nie ma znaczenia gdzie jesteś. Czy jesteś w domu, w szkole, na wsi, nad Wisłą. W przeciągu kilku sekund możemy przesłać ten jeden moment, który wart jest zapamiętania. Wszystko z umiarem oczywiście, jednak jestem zdania, że o szczęściu naprawdę należy mówić. Środki masowego przekazu ułatwiają nam funkcjonowanie i komunikację w dzisiejszym świecie, po prostu ułatwiają życie.
Możemy znaleźć informację na nurtujący nas temat, sprawdzić gdzie właśnie przebywa nasz ulubiony aktor, czy nadrobić odcinek popularnego serialu. 

Niestety tak jak każda rzecz w nadmiarze, może doprowadzić do uzależnienia. W Polsce ponad 250 tysięcy osób jest internetoholikami, a sześć razy więcej jest na to poważnie narażona. To naprawdę kolosalna liczba. Coraz więcej osób wypiera świat realny zastępując go tym wirtualnym. Ile osób w Waszym otoczeniu siedzi z komórkami w dłoniach bezmyślne przeglądając Snapchata, InstaStory czy Messengera? U mnie jest ich naprawdę sporo. Ostatnio w mojej szkole wprowadzono zakaz używania telefonu na lekcji i na jej początku każdy uczeń wkłada telefon do pudełka i odbiera po zakończonej lekcji. Byłam zdziwiona, że doszło już do takiej sytuacji, ale stawiając się na miejscu nauczyciela irytowało by mnie, gdyby podczas mojej lekcji większość uczniów wpatrzona była w ekran, kompletnie ignorując wiedzę, którą właśnie staram się im przekazać. 


Nie macie wrażenia, że ludzie czują się coraz bardziej samotni? Jak masz problem to piszesz na wybranym komunikatorze i czekasz na tą zbawienną odpowiedź. A jakieś spotkanie po południu, wspólne zakupy. No przecież, życie online wymaga mniej wysiłku, napiszesz będzie dobrze no i rozmówca po drugiej stronie musi w to uwierzyć, bo co mu pozostało. 


Oczywiście, nie zawsze masz się jak spotkać, bo przykładowo ktoś mieszka daleko i wtedy taka forma komunikacji bywa zbawienna. Chcę tylko powiedzieć, że coraz więcej osób woli żyć aktywnie w sieci niż naprawdę cieszyć się życiem w realnym świecie. Żeby nie było wierzę w portale randkowe, bo znam osoby, którym naprawdę się udało i są szczęśliwą parą. 

Odnoszę wrażenie, że ludzie często szukają w internecie tego, czego nie mają w domu. I po części to naprawdę fajna sprawa, poszukiwanie, dopełnianie się, szukanie sposobu na siebie właśnie w internecie, ale sami wiecie, że co za dużo to nie zdrowo. Jakaś równowaga musi być. Mam nadzieje, że do moich słów podejdziecie z dystansem, bo zdaje sobie sprawę, że nie każdy może się ze mną zgodzić. 


Wspaniałego tygodnia!!

Ps. Dzięki komunikatorom możesz sprawić, że na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech. Nie bój się wyznawać uczuć i napisać bliskiej Ci osobie jakiegoś czułego słówka.


Wyniki wyszukiwania

Komentarze

 1. Zdecydowanie za dużo ;) Pisałam o tym ostatnio wpis ;) Aktualnie coraz częściej odkładam telefon ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się robić tak samo, ale zdaje sobie sprawę, że czasem jest to niewykonalne :)

   Usuń
 2. Często się nad tym zastanawiam, dlatego nauczyłam się już nad tym panować i ograniczać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem najlepszym sposobem jest tutaj planowanie czasu - bo im więcej mamy rzeczy do roboty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy zabijać czas zerkaniem na telefon :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to dobry sposób jednak nie zawsze mimo planowania trzymamy się tego :)

   Usuń
 4. Niestety, można powiedzieć, że uzależnienie od internetu, telefonu, tabletu to choroba dzisiejszych czasów.... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dodajmy jeszcze do tego depresję i wtedy mamy komplet chorób 21 wieku :/

   Usuń
 5. Internet to tylko narzędzie. My mamy wybór, czy nam pomoże, czy nas zniewoli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, tylko od nas zależny jak potoczą się nasze doświadczenia z internetem.

   Usuń
 6. Za dużo. Zdecydowanie. Łapię się na tym, że moje dziecko coś chce a ja siedzę na telefonie. Na szczęście jestem tego świadoma i staram się to ograniczać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety moje bycie na messengerze i na fcb i mejle, a raczej wiele mejli to kwestia pracy, ale i on - line poznałam super ludzi i okazało się, że z daleka osoby stały się ważnymi prawdziwymi przyjaciółmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo i preferuję komunikację na żywo, przez internet jak i dzięki listom :)

   Usuń
 8. Za dużo tego na co dzień, to prawda. Ja myślę, że generalnie wszystko jest dla ludzi - grunt to znaleźć umiar i równowagę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobry tekst i sto procent racja :) w umiarze wszystko jest dla ludzi ale z wirtualnym światem lepiej nie przesadzać ;) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje mi się, że to nie do końca jest tak jak piszesz, że Internet działa na niekorzyść relacji społecznych. Popatrz na te wszystkie aplikacje/strony - Instagram, Snapchat, Messenger, Facebook - one jak najbardziej służą komunikacji z innymi ludźmi. Może i np. jadąc autobusem czy tramwajem czy w pociągu nie rozmawiamy ze swoimi współpasażerami, tylko wpatrujemy się w ekrany smartfonów. Ale w tym czasie podtrzymujemy więzi dla nas ważniejsze - z naszymi bliskimi, znajomymi, przyjaciółmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie, oczywiście, że nie, ale po prostu czasem tego jest zbyt dużo. Sama komunikuje się z ludźmi przez internet.

   Usuń
 11. Zauważyłam, że w Japonii daje to niebezpieczne efekty, u nas jeszcze jest do tego daleko. Ja nie mam w swoim otoczeniu osób, które kontakty wirtualne przedkładają nad te w realu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Media potrafią całkowicie pochłonąć człowieka. Jeśli nie będziemy potrafili skutecznie balansować pomiędzy Internetem a rzeczywistością to może skończyć się naprawdę źle. Prowadzenie bloga ściśle wiąże się z przebywaniem w social mediach, ale nie powoduje to u mnie zaprzestania życia w realnym świecie. Mało tego, ja uwielbiam ten świat, spotykanie się z ludźmi, podróże i spędzanie czasu z własnym dzieckiem. Nie potrafiłabym z tego zrezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zastępowanie kontaktów bezpośrednich tymi wirtualnymi jest bardzo smutnym zjawiskiem. Ja również obserwuję to ze smutkiem. Może warto od czasu do czasu zrobić sobie dzień offline i wykorzystać go na spotkanie z najbliższymi lub przyjaciółmi, których tam dawno nie widzieliśmy...:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Poruszasz dość ważną kwestię. Internet i ogólnie elektronika coraz bardziej zaczyna władać ludźmi. Nieświadomie ludzie zostają pogrążeni uzależnieniem. A co gorsza zaczyna to dotykać również dzieci :( jeśli sami nie będziemy potrafili zatrzymać się w tym wirze, to znikniemy. I my i nasze dzieci przepadną w tym wirtualnym świecie. Przy okazji zapraszam do mnie na bloga, który dopiero zaczynam prowadzić, ale będzie on pokazywał i zachęcał do odkładania elektroniki i spędzania czasu z rodziną i z naturą :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ważny temat. Muszę przyznać, że był taki moment w moim życiu, że sieć - publikowanie, komentowanie - stały się ważniejsze niż inne, bardziej istotne, zagadnienia. Udało mi się przewartościować swoje podejście i teraz nie czuję ani presji na bycie w centrum, ani konieczności zaglądania w czyjeś internetowe światy. Owszem, na ulubione blogi zaglądam, staram się być na bieżąco, odpowiadam na komentarze - często po kilkunastu dniach ;), ale znak równości między siecią a rodziną zniknął. I bardzo się z tego powodu cieszę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na pewno ograniczenie i przewartościowanie wyszło Ci tylko na dobre :)

   Usuń
 16. Dokładnie. Internet jest w wielu sprawach bardzo pomocny i przydatny, ale co za dużo to nie zdrowo. Trzeba się rozejrzeć na swoje otoczenie, nie tylko to wirtualne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mimo wszystko bardzo mnie intryguje to, dokąd nas to doprowadzi... jak to będzie wyglądało za kolejne 50 lat? Nasi rodzice, czy dziadkowie też uważali, że ich czasy były lepsze :) To jest ciekawe, co będzie, gdy sama będę miała wnuki i może będą się umawiać na randki z robotami? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tak samo, ale pożyjemy zobaczymy :)
   Randki z robotami mogą być dość schematyczne :)

   Usuń
 18. Oj tak to wszystko prawda, jednak chyba nie jesteśmy w stanie przed tym uchronić, przed technologią, warto jednak dbać o to by w ciągu dnia mieć jak najwięcej wartościowych kontaktów "face to face".

  OdpowiedzUsuń
 19. A ja mam trochę dość tych wszystkich rozważań na temat szkodliwości internetu. Większość osób, które tak narzekają, sami korzystają w nadmiarze, mając konta na co drugim możliwym portalu. Moim zdaniem naciągane jest takie narzekanie. Nie sądzę, by ci zdrowo korzystający z internetu mieli czas na tego typu dywagacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie nie jestem tego taka pewna. Myślę, że te wszystkie osoby chcą zwrócić uwagę w jakim kierunku zmierzamy i nie do końca jest to dobry kierunek. Przyjemniej tak było ze mną, kiedy zaczynałam pisać ten post, ale myślę, że masz trochę racji :)

   Usuń
 20. Zgadzam się z Tobą! Za dużo czasu poświęcamy na wirtualną rzeczywistość zamiast dać ten czas naszym znajomym w realu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Będąc kelnerką w restauracji w Londynie naoglądałam się aż za dużo jak ludzie zamiast siedzieć sobie we wspólnym gronie i cieszyć się przeżywaniem chwili to było gdzieś w internetowym świecie i jedli w ciszy... przerażało mnie to co widziałam i stwierdziłam z mężem, że my nie chcemy takiego życia... Do tej pory nam się udaje lecz są i takie dni że musimy używać Internetu czy eleltroniki nawet cały dzień kiedy trzeba zająć się pracą, ale przeważnie kiedy mamy wolne to telefony służą nam głównie do zrobienia pamiatkowych zdjęć 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, żyjemy w takich czasach, gdzie nie da się do końca wyeliminować elektroniki, ale nie oznacza to, że to jest złe.

   Usuń
 22. Sama nie mam za wiele czasu na media - na czym ostatnio bardzo cierpi mój blog. Rano idę do pracy na pół etatu, od razu po niej - do wlanego lokalu. Przeważnie poza domem jestem po 14-15h ;) fizycznie więc nie mam możliwości, by marnować czas na telewizje czy internet ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to faktycznie, a z blogiem się nie przejmuj to w takim razie idealna szansa dla Twoich czytelników, aby trochę podziałać i wręcz zmusić Cię do działania. Ja zaglądam :)

   Usuń
 23. Świetny pomysł z zabieraniem telefonów przez lekcją.. Jednak to zapewne pomaga lepiej się skupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większości tak, ale niektórzy kombinują przynaszac drugi telefon.

   Usuń
 24. Zdarza mi się spędzać cały dzień przed komputerem, ale ostatnio staram się tego nie robić i nawet zostawiać w domu telefon kiedy idę na spacer. Odkąd przestałam przesiadywać całymi dniami przed ekranem czuję się dużo lepiej i nawet wystarcza mi czasu na wiele innych, bardziej przydatnych rzeczy! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam dokładnie tak samo i przeraża mnie to, bo nie do końca tego chce.

   Usuń
 25. Zdecydowanie za dużo, ale staram się ograniczać.

  Pzdrawiam serdecznie

  Renata

  OdpowiedzUsuń
 26. Wszystko jest dla ludzi. Dlaczego korzystajmy z Internetu. Bla dlaczego nie? Tylko wszystko z głową :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Czasami dość smutny jest obraz ludzi w telefonach, kiedy jade metrem. Choć z drugiej strony może to ich sposób na relaks, może załatwiają pilne sprawy lub podtrzymują kontakty. Trudno powiedzieć. Sama często korzystam z tel w miejscach pulicznych, choć dbam o relacje i inne sposoby wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Masz rację. Czasem za dużo czasu spędzamy w sieci zamiast po prostu pobyć z innymi ludźmi. Wiadomo, wszystko z umiarem :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Za każdym razem, kiedy używamy internetu, warto ustalić sobie cel. W innym przypadku stracimy mnóstwo czasu na bezmyślnym przeglądaniu stron.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zawsze powtarzam, ze wszystko trzeba z umiarem wtedy jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ważna sprawa, trzeb o takich rzeczach mówić głośno, bo kontakty wirtualnie nigdy nie zastąpią tych w realu. A co do działania w sieci, to dobry plan, to podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak do wszystkiego, trzeba podchodzić z umiarem i pełną świadomością, czasem można pozwolić sobie na spędzanie większej ilości czasu, a kiedy indziej mniej, ale zawsze pamiętać, że prawdziwe życie rozgrywa się poza social media. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Spędzam dużą ilosc czasu w Internecie i ogolnie przy komputerze ze wzgledu na swoja prace. Ale spotkania wole w swiecie realnym. :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Tak Internet, a szczególnie Facebook to złodziej czasu ��

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo prawdziwy wpis. teraz to już chyba ludzie nawet nie wyobrażają sobie życia bez Internetu.

  OdpowiedzUsuń
 36. U mnie to zdecydowanie za dużo czasu. Dlatego staram się chociaż w weekend odkładać telefon i laptop gdzieś na bok.

  OdpowiedzUsuń
 37. za dużo, dlatego staram się ograniczać :)

  OdpowiedzUsuń
 38. ja tez jakos staram sie ograniczac ake nie jest latwo gdy dzieki temu sie zarabia

  OdpowiedzUsuń
 39. Ważny temat. Tak jak wszystko - tak i internet jest dla ludzi, tak jak we wszystkim - tak i w buszowaniu w sieci trzeba znaleźć umiar.

  Pozdrawiam,
  Marek Minimalista

  OdpowiedzUsuń
 40. Wszystko jest dla ludzi - o ile potrafi się zachować umiar i właściwie z niego korzystać, internet to samo dobro. No, nie samo, wiadomo - ale można go do samego dobra wykorzystać. Sama w sieci piszę bloga i dzięki temu realizuję swoją pasję - pisanie. A ilu sympatycznych ludzi przy tym poznałam... :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM