Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Na południe od Kielc, w miejscowości Tokarnia, znajduje się Park Etnograficzny, który jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej. Znajduje się tam aż 70 hektarów wolnej przestrzeni przepełnionej wiejskimi zabudowaniami z różnych zakątków Kielecczyzny. Nie słyszałeś nigdy o tym malowniczym skansenie? Przekonaj się, że warto choć w małej części poznać swój ojczysty kraj!

Pomysłodawcą jego założenia jest etnograf i znawca tradycyjnej kultury ludowej profesor Roman Reinfussa. Głównym celem działania Muzeum Wsi Kieleckiej jest przede wszystkim gromadzenie, udostępnianie zabytków kultury ludowej oraz ich ochrona z obszaru województwa świętokrzyskiego.Kiedy tylko przekroczyłyśmy próg skansenu, wiedziałyśmy że będzie to magiczne miejsca. Budynki wydają się być ciągle zamieszkane. Wszystko dzięki bogatej ekspozycji. Znajdziemy tam zagrody dawnych domów, wiejską szkołę ze starym liczydłem, tablicą oraz ławkami pełnymi kleksów, aptekę z pełnym wyposażeniem i gigantyczne młyny. W wielu budynkach znajduje się typowe dla domów wiejskich i małomiasteczkowych umeblowanie oraz narzędzia, jak i inne przedmioty codziennego użytku.
Wrażenie robi także urokliwy drewniany, pochodzący z renesansu kościółek p.w. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa nad Wisłą.Największym powodzeniem cieszą się mimo wszystko młyny i wiatraki, po których można się swobodnie wspinać i zaglądać w różne zakątki.  Najchętniej odwiedzanym jest wiatrak rolkowy (paltrak) z Grzmucina, który pracował aż do połowy lat 50 poprzedniego stulecia. Jest to jedyny zachowany tego typu wiatrak w najbliższej okolicy. W każdym z zakamarku  odnajdziemy zupełnie inną ekspozycję z różnych obszarów życia. Te wszystkie wystawy pokazują nam jak czas szybko leci i jak technika idzie na przód. No i nigdzie nie nauczymy się lepiej o historii naszego kraju niż na konkretnych przykładach.


Tokarski Skansen to naprawdę niesamowite miejsce, szczególnie jak trafisz jeszcze na organizowane tam cyklicznie różne ciekawe imprezy; Święto Chleba, Hubertus Świętokrzyski, Wytopki Ołowiu czy wiejskie wykopki. Niestety nie miałyśmy okazji być na żadnym z tych wydarzeń. Mamy jednak nadzieje, że odwiedzimy jeszcze to miejsca, bo czułyśmy się w tam naprawdę magicznie.

Oddziałami Muzeum Wsi Kieleckiej jest także zabytkowa zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, Pomnik-Mauzoleum w Michniowie oraz Dworek Laszczyków w Kielcach . Tam jeszcze nas nie było, ale kto wie czy i tam przy najbliższej okazji nie zawitamy.

Godziny otwarcia oraz cennik zobaczysz tutaj

A może Ty już tu byłeś? Jeżeli tak to koniecznie opowiedz nam jak było :)

Komentarze

 1. Nigdy nie byłam, ale lubię takie klimaty, więc jak będę w okolicy, chętnie się tam wybiorę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto, miła obsługa dodatkowo sprawia, że zwiedzanie przebiega w bardzo miłej atmosferze.

   Usuń
 2. Z ogromną przyjemnością zajrzę do tego skansenu, jak tylko będę przejazdem w okolicy, zapowiada się naprawdę wspaniała wycieczka w przeszłość tradycji. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak to z pewnością zalicza się do takich :)

   Usuń
  2. Miejsce już wpisane na naszą wakacyjną listę, uwzględniać będziemy w wycieczkowych planach. :)

   Usuń
 3. Wspaniały skansen. Kocham takie miejsca i mogłabym być tam godzinami. Szkoda, że tak daleko ode mnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No u mnie też to jest kawałek, jednak jak jeżdżę do rodziny to zawsze minę tamto miejsca. Aż żal nie zajechać :)

   Usuń
 4. Nie wiedziałam, że coś takiego jest! Uwielbiam takie miejsca! Przenoszą w inny świat, sprawiają, że czuję się wolna, a natura aż krzyczy z radości, że to jest właśnie takie miejsce, z którym może współgrać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Twój tekst zachęcił mnie do odwiedzenia skansenu :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie klimaty! Za każdym razem jak mamy z mężem możliwość zostać na dłużej w Polsce to wybieramy się chociaż na kilka dni właśnie w takie miejsca! Jeszcze lepiej, kiedy niedaleko jest mały hotelik z dala od tego całego hałasu miast! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na pewno taki znajdziecie wybierając się w tamte okolice ;)

   Usuń
 7. Twój tekst i zdjęcia bardzo mnie zachęciły do odwiedzenia tego bajecznego miejsca. Dochodzi do listy obok Rydlówki! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. Tak, to muzeum z pewnością się do nich zalicza :)

   Usuń
 9. Ciekawe miejsce na weekendowy wypad :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam takie klimaty więc zapisuje na listę wypraw do zrealizowania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tym miejscu, ale bardzo lubię takie klimaty, więc we wakacje postaram się tam pojechać :)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawe i klimatyczne miejsce :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze powtarzam, że Polska jest najpiękniejsza! Wspaniałe zdjęcia :).

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie. Nie wiedziałam o takim miejscu. Jak dobrze, że ktoś to wszystko pokazuje. Dużo się można dowiedzieć. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła to wszystko zobaczyć! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne miejsce, klimatyczne! Jak będziemy w okolicy z pewnością je odwiedzimy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne zdjęcia i z pewnością bardzo ciekawe miejsce! Mieszkam co prawda daleko od woj. świętokrzyskiego, ale uwielbiam wszelkie skanseny. Do dziś pamiętam swój zachwyt Biskupinem. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w nich cząstka naszej historii, myślę, że każdy jakoś podświadomie to wie:)

   Usuń
 17. Piękne, klimatyczne zdjęcia, lubię takie miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajnie, że takie miejsca ożywia się za pomocą różnych akcji w historycznym stylu. Takie jarmarki, pokazy, festiwale, to świetny sposób, żeby przyciągnąć zwiedzających.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ładny skansen, byłam tam i podziwialam. W tym roku planuję odwiedzić skansen w Lublinie, bo ostatnio byłam tam jakieś 20 lat temu a bardzo mi się podobał 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to w Lublinie nas jeszcze nie było. Ale kto wie, może jeszcze w tym roku :)

   Usuń
 20. Uwielbiamy wszelkiego rodzaju skanseny - są u nas zaraz po wieżach widokowych i ogrodach zoologicznych :) Mi najbardziej podobały się Maurzyce - takie fajne, niebieskie domki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tam nie byłyśmy, ale koniecznie musimy odwiedzić te bajeczne miejsce :)

   Usuń
 21. Miałam przyjemność być w Tokarni w zeszłe lato. Cały skansen jest cudowny i bardzo przyjemnie było chodzić od chałupy do chałupy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetne miejsce i bardzo ładne, swojskie zdjęcia. Rzeczywiście, miejscowość wygląda tak, jakby czas się w niej zatrzymał.

  OdpowiedzUsuń
 23. Przepiękne miejsce, przepiękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 24. Podobnie, jak większość moich przedmówców, jestem miłośniczką takich miejsc. Uważam, że skanseny to przestrzenie, których opiekunowie zatrzymują w nich magię - czarowniej, choć niekiedy bolesnej przeszłości i zapomnianej już powoli na rzecz wygodnych wynalazków codzienności. Starannie dopracowane ekspozycje i doskonale utrzymane budykni zawsze napawają mnie podziwem dla prawdziwych pasjonatów, którzy sprawują nad nimi pieczę.

  Nie wiem, czy będę miała okazję odwiedzić przedstawiony przez Was skansen, lecz cieszę się, że mogłam go podziwiać na Waszych sugestywnych fotografiach. Szczególnie ujęła mnie ta, na której wiatrak mierzy w ciężki brzuchy nabrzmiałych deszczem ołowianych chmur. Jest przecudowna! :)

  Dziękuję za wspólną wyprawę! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj to prawda jest to niesamowite miejsce. Ja nie mogę się doczekać powrotu tam. Było naprawdę wspaniale.

   Usuń
 25. Ale ja bym się tam z tymi owcami bawiła i biegała! Lubię takie etniczne wyprawy, by uchwycić lokalnego ducha, napatrzeć na wzornictwo i pooddychać wsią! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już nie miałam siły, po przejściu całego skansenu kilka razy, nogi odmawiały posłuszeństwa :)

   Usuń
 26. Gdzieś już słyszałam o tym muzeum. Z chęcią bym się do niego wybrała, ale jeszcze nigdy nie byłam na Kielecczyźnie i nie wiem kiedy tam pojadę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest powód,aby pojechać, na pewno nie będzie Pani żałować. To piękny region naszego kraju.

   Usuń
 27. Bardzo lubię takie miejsca. Zdaje mi się, że byłam w okolicy, kiedy zdobywałam Łysicę i Łysą Górę, bo nazwa brzmi znajomo. Ale do skansenu nie dotarłam. Wygląda ciekawie w każdym razie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak tak to dokładnie tam. Wspaniałe okolice naszej Polski.

   Usuń
 28. Jeszcze nigdy nie byłam w okolicach Kielc, ale jeśli tam dotrzemy to na pewno zachęciłąś mnie do odwiedzenia tego miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Och, jak ja lubię odwiedzać takie miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 30. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 31. Aaaaa, uwielbiam Was za ten wpis! <3 Kocham takie wiejskie klimaty, skanseny, kryte strzechą chaty, drewniane, zakurzone narzędzia... Wychowałam się na wsi, gdzie nauczyłam się co, jak i po co, ale bardzo chętnie wracam w miejsca typu Tokarnia. I choć tam akurat jeszcze nie byłam, to z pewnością zaległości nadrobię! :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Wspaniały klimat :) Nasza Polska jest przepiękna, kryje tyle uroczych miejsc ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. I takie wrażenie - jak ludzie mogli kiedyś tak żyć? :x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak widać mogli i chyba wcale tak żle nie mieli :)

   Usuń
 34. Bardzo lubię wędrować po takich skansenach, kojarzą mi się z dzieciństwem spędzonym na Warmii ;) Plus jestem fanką dachów krytych gontem :P Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Jejku jak ja kocham takie miejsca! Miłością absolutną! Muszę odwiedzić

  OdpowiedzUsuń
 36. Ile jest jeszcze nieodkrytych miejsc w Polsce! :) Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 37. Lubimy włóczyć się po wszelkich skansenach :) Tam jeszcze nie byliśmy, ale z przyjemnością zajrzymy! :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Piękne miejsce, z chęcią bym się wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 39. Inspirujące, takich młynów już się nie widzi codziennie. Idealne miejsce, żeby kręcić film o jakiejś starodawnej tematyce :D

  OdpowiedzUsuń
 40. W skansenach lubię najbardziej to o czym piszesz - wyglądają na wciąż zamieszkałe, masz wrażenie, że zaraz ktoś wejdzie i zaproponuje ci herbatę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM