wtorek, sierpnia 08, 2017

Pierwsze nie zawsze najlepsze?

Jedno jest pewne, już napisać samą książkę jest bardzo ciężko. Kiedy tekst jet już gotowy, pozostaje pytanie: A co z tytułem? Czasem przychodzi on sam, a niekiedy potrzeba kilkanaście propozycji tytułów, aby wybrać ten jeden, najlepszy.
Na świecie istnieje wiele książkę, które pierwotne tytuły różnią się od tych, które znamy dzisiaj. Przedstawię Wam niektóre i mam nadzieje, że będą dla Was miłym zaskoczeniem :)

Frances Hodgson Burnett to jedna z moich ulubionych autorek dzieciństwa. Swoją najpopularniejszą książkę pt."Tajemniczy Ogród" na początku miała się nazywać Panna Mary, na cześć główniej bohaterki. Myślę, że podróż po magicznym ogrodzie z takim tytułem nie był by już tak tajemniczy i intrygujący.


Powieść "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell pierwotnie nosiło nazwę "Życie się dzisiaj nie kończy". Ostateczny tytuł zawdzięcza jednej z początkowej strofy poematu Ernesta Dowsona, "Non sum qualis eram bonae sub regno cynarae".


George Orwell podczas pisania książki "Rok 1984" przebywał na szkockiej wyspie Jura, gdzie czuł się bardzo osamotniony, podobnie jak Winston główny bohater książki, dlatego postanowił ukazać swoje działo pod tytułem "Ostatni człowiek Europy". Jednak nie spodobał się on wydawcy.


Jane Austen "Damę i uprzedzenie" skończyła już pod koniec XVIII wieku, jednak nie mogła znaleźć wydawcy. Kiedy w 1811 roku ukazała się powieść "Rozważna i romantyczna", wtedy pisarka postanowiła zmienić trochę fabule swoich "Pierwszych wrażeń", przez co zmienił się też tytuł.

"Lolita" Vladimir Nabokov najpierw miała nosić nazwę "Królestwo nad morzem", jednak autor w ostatniej chwili postanowił zmienić tytuł, również z poematu „Annabel Lee” Edgara Allana Poego.

Przykładów jest pewnie o wiele więcej. Ja wybrałam te, które bardzo lubię oraz ich historie wydają mi się ciekawe. Osobiście bardzo lubię takie ciekawostki, które zapamiętuje się, mimo iż nie do końca są nam potrzebne.

25 komentarzy:

 1. Interesujące, nie wiedziałam o tym :) dobrze, że autorzy postawili na inne tytuły :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chwytny tytuł to podstawa. Czasem książka jest ciekawa a tytuł nas po prostu zniechęca. Widać ci autorzy dobre że zmienili pierwszą wersję tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam ale rzeczywiście obecne tytuły bardziej pasują do wymienionych książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, ze chyba nigdy nie zastanawiałam się głębiej nad tytułami pewnych dzieł
  Pozdrawiam, Madda

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tytułami jest tak, że aby odbiorca po niego sięgnął musi być chwytliwy, acz niezdradzający zbyt wiele z fabuły. Kilkukrotnie spotkałam się z książką, której tytuł był spoilerem treści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tytułami, które przytoczyłaś, zmiana była zdecydowanie dobrym pomysłem! Zdarzyło mi się kupić kilka książek tylko ze względu na tytuł (bo sobie wyobrażałam nie wiadomo) i się niekiedy trochę rozczarowałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale ciekawe zestawienie! Rzeczywiście pierwsze nie zawsze najlepsze! A ten "Tajemniczy ogród"... podejrzewam, ze gdyby została pierwotna wersja tytułu ksiażka na pewno nie bylaby takim sukcesem!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy wpis, o kilku tytułach nie miałam pojęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe! Tytuł to zawsze problem. Na szczęście w wymienionych przykładach jego zmiana była pozytywna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak bardzo przywiązałam się już do tych tytułów, że żaden inny mi zwyczajnie nie pasuje. Garść ciekawych ciekawostek :)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo interesujące, nie wiedziałam o tym a to bardzo fajne ciekawostki:) to prawda, że tytuł musi być chwytliwy, bo wtedy jakoś tak bardziej przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiele ciekawych informacji, pierwszy raz o nich czytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najbardziej cieszy mnie chyba ta "Lolita" - inny tytuł (a ten początkowy to już w ogóle) tu nie pasuje :)

  Świetny pomysł na wpis. Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe, ale czesto to właśnie tytuł nas przyciąga do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Każdy niemal tytuł może mnie przekonać do książki, pod warunkiem, że nie jest to spoiler jej treści, a coś zagadkowo wybrzmiewającego. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja widzę to po sobie... Tytuły wpisów to zwykle trzecia wersja pomysłu. A sam wpis zmieniam też około trzech razy ☺

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja też lubię takie ciekawostki, chociaż nie są do niczego potrzebne :)

  OdpowiedzUsuń
 18. No i jestem zdziwiona :) Fajnie, dowiedziałam się czegoś noewgo. Faktycznie pierwszy tytuł nie zawsze najlepszy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajny wpis, ciekawe informacje, o których rzadko się mówi.

  OdpowiedzUsuń
 20. Też bardzo lubię czytać takie ciekawostki:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Tytuł powinien powstawać na samym końcu! DOpiero jak wiemy, jaka jest historia.. :)Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 22. często bywa tak, że nawet w ostatniej chwili tytuł bywa zmieniany. ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Z naciskiem na szczęście , Blogger